Оазисът на свободата – едно девическо училище в пустинята Тар

Трудно е човек да си представи деца, които учат в жегата на пустинята Тар, близо до град Джайсалмер в индийския щат Раджастан, където целогодишно температурите са много високи, а въздухът – изключително сух. И все пак, през 2021 г. насред пустощта се появява една овална постройка, която представлява девическо училище. Около него няма други сгради…засега. Но училището всъщност е първото от три здания, които формират центъра GYAAN, посветен на обучението и професионалната реализация на момичета и жени от този регион, в който грамотността сред тях достига едва 32%. Целият комплекс ще се състои от училището (в което могат да учат повече от 400 момичета на възраст от 4 до 16 години), арт пространство за изложби и представления с библиотека, музей и работилница, където местни майстори ще обучават жените от района да плетат и да бродират.

84023642.jpg
Училището е построено от нюйоркското студио „Diana Kellogg Architects“ по поръчка на неправителствената организация CITTA, която се занимава с подкрепа на някои от най-бедните и маргинализирани общности в света.
Девическото училище е проектирано от жена. Когато започва да работи върху дизайна му арх. Даяна Келог насочва вниманието си към женските символи в различните култури и главно към символи, демонстриращи сила. В крайна сметка тя се спира на овалната форма, която символизира силата на жената и безрайността, но и наподобява долините между пясъчните дюни на пустинята в района на Джайсалмер.

Училището „Раджкумари Ратнавати“ е ръчно изградено от местни майстори изцяло от местен варовик. На покрива са поставени слънчеви панели, които заедно с решетъчните стени осигуряват охлаждането на сградата (тя няма климатици), намираща се в район, където температурите достигат 49 градуса. Панелите захранват вентилаторите и осветлението на училището. В сградата се използва и древна техника за събиране и многократно използване на вода.

13_p_diana_kellogg_the_gyaan_center_photography_vinay_panjwani_yatzer