Studio Roosegaarde: езикът на светлината
Лабораторията за социален дизайн „Sudio Roosegaarde“ свързва хора и технологии в инсталации, които подобряват ежедневието в градската среда, разпалват въображението и се борят с климатичната криза. Нидерландският артист и новатор Даан Роузехаарде от ранно детство е очарован от биолуминисценцията на живите организми. Той иска да проектира неща, които карат хората да се интересуват от бъдещето и смята, че в света не липсват пари или технологии, а въображение. Вярва в протопията, т.е. в подобряването на света около нас стъпка по стъпка.
„Studio Roosegaarde“ се намира в бивша фабрика за стъкло в пристанището на Ротердам, и е известно още като Фабриката на мечтите. Проектите му се осъществяват в сътрудничество с университети, НАСА, БМВ, като печелят множество международни награди за дизайн, иновации, устойчивост. Поредицата „Мечтани пейзажи“ показва красотата на едно устойчиво общество, в което изкуство и наука подобряват света.
Представяме ви няколко от впечатляващите проекти на нидерландското студио с пожелание да развинтят и вашето въображение.
„РАСТЕЖ“ е проект, който отдава почит към селското стопанство. Представлява арт инсталация, в която многоцветни светодиоди танцуват върху огромно поле с праз през нощта. Те се захранват от слънчева енергия и светят хоризонтално през растенията, придавайки на полето сюрреалистично, подобно на извънземно, сияние. Проектът е подкрепен от научни изследвания, които показват, че специфични светлинни облъчвания могат да подобрят растежа и да намалят употребата на пестициди до 50%.
„ВОДНА СВЕТЛИНА“ е комбинация от светодиоди и лещи, които създават постоянно променящ се виртуален поток, повлиян от вятър и дъжд. Привлича вниманието към покачването на морското равнище в резултат на изменението на климата.
„ПЪТЕКАТА НА ВАН ГОГ“ се зарежда през деня и свети през нощта. Тя е част от проекта „Умни магистрали“ – интерактивни и устойчиви пътища на утрешния ден, които взаимодействат с трафика.
„ДА ВИЖДАШ ЗВЕЗДИТЕ“ – в рамките на проекта всички градски светлини във Франекер са изгасени, за да се виждат по-добре звездите, като целта е да се създаде усещане за връзка между хората, която липсва по време на ковид пандемията. ЮНЕСКО Нидераландия се стреми към това, виждането на звезди да бъде признато като форма на универсално наследство.
„ПОРТИ НА СВЕТЛИНАТА“ е постоянна инсталация, която връща предишната слава на 60 монументални шлюза. Структурите са напълно реновирани и подсилени със светлоотразителен слой. На тъмно се осветяват от фаровете на преминаващи автомобили, създавайки футуристичен светлинен пейзаж без употребата на електричество.
Серията „ЛОТУС“ изследва интелигентните повърхности като „метаморфоза на природата и технологията“. „Lotus Oculus“ отдава почит на величието на Пантеона като създава органична архитектура от движение и сенки. „Lotus Maffei“ цъфти в отговор на светлината и е специално създаден за музея Веронезе. Lotus Dome в Лил е жив купол, направен от стотици умни цветя.
„ИСКРА“ е вдъхновен от светулките, ятата птици и звездните галактики. Той трансформира традиционните и замърсяващи инструменти за празнуване, като фойерверки, балони, дронове и конфети, в нова форма за устойчиво забавление. Хиляди светлинни искри, направени от биоразградими материали, се движат безшумно от непрекъснато променящ посоката си вятър.
„ВАРИАНТИ“ са уникално проектирани пашкули за четене от картон подобни на пчелна пита. Те позволяват на читателите да останат скрити в своята собствена малка вселена.
„ГРАДСКО СЛЪНЦЕ“ съчетава дизайн и наука, за да служи като допълнително средство за пречистване на обществените пространства от коронавируса с помощта на светлината. Разработването на инсталацията започва през 2019 г., но процесът е ускорен с началото на пандемията. В крайна сметка проектът е представен като „символ на надеждата“ и място, където хората могат да се срещат, без да са подвластни на страха то зараза.
Вижте още
Ето как ще изглежда мостът, свързващ Южен парк II и Южен парк III в София
Вчера Столична община обяви победителя в конкурса за п