Летисия Ки скулптури коса

Летисия Ки – да превърнеш косите си в скулптури с послание

Летисия Ки е художничка и дизайнерка от Кот д`Ивоар, готова да покаже косите си на цял свят. Но не просто така, а под формата на креативни скулптури, отправящи различни важни послания.

„Скулптурите ми са израз на моите мисли“, заявява Летисия, която се гордее със своята гарвановочерна, дълга и гъста коса.

LaeticiaKy5
LaeticiaKy4

27-годишната художничка първо скицира своите бъдещи скулптури на хартия, а след това ги пресъздава в реалността като държи косите си и ги моделира, използвайки тел. Летисия разказва, че често я питат не я ли боли да извива скулптури на главата си. Да, признава младата жена, боли, но се търпи. А работата по една творба може да отнеме от 20 минути до 6 часа.

Летисия е родена през 1996 г. в Абиджан. Родителите й се развеждат докато е още малка. Завършва бизнес администрация, но скоро след това решава, че истинското й призвание е изкуството.

Започва сама да се учи да шие с идеята да направи кариера в модната индустрия. Когато обаче й попадат снимки на африкански жени от доколониално време тя е силно привлечена от прическите им, което провокира интерес и към собствената й коса. Ки се вдъхновява да скулптира косата си по начин, подобен на този на жените от снимките.

LaeticiaKy8
LaeticiaKy6

След като създава първите си скулптури от собствената си коса, тя се снима и качва снимките в своя инстаграм профил, като отзивите я окуражават да продължи в тази насока.

LaeticiaKy14
LaeticiaKy11

С времето скулптурите на Летисия Ки стават все по-смели и критични като засягат различни социални теми като расизма, социалните неравенства и най-вече насилието над жените и неравностойното им положение в обществото. 

През 2017 г. една от тези скулптури, изобразяваща мъж, който повдига полата на жена, се разпространява мълниеносно в социалните мрежи и й носи международна популярност.

Много от скулптурите на представителката на Брега на слоновата кост засягат нечовешките практики, на които жените в някои краища на света са подлагани като намаляване на гърдите (правенето им да изглеждат плоски), обрязването, забраната на абортите.

Така за Летисия нейните коси се превръщат в мощно изразно средство, което й помага да разкаже на света за своето африканско наследство, за собствените си мисли и за проблемите, с които се сблъскват жените по света и в частност тези в Африка.