В творчеството на американеца Удроу Неш непримиримата страст за издигане на човешкия дух приема формата на скулптури. Творбите му създават едно усещане за мистериозност и харизма. В тях той смесва символизъм и естетика, за да предаде поразителни въплъщения на душата и на човешката чувственост.
Удроу Неш е роден в края на 40-те години в Акрън, Охайо. Отраства във време, когато преподавателите в училищата за цветнокожи са предимно бели.
Още като студент започва да се интересува от изкуство. В началото рисува стенописи за различни местни институции, занимава се и с илюстриране.
През 1975 г. се мести да живее в Ню Йорк, където работи като моден илюстратор. Илюстрира и обложки на джаз албуми. През 1977 г. завършва университета с диплома по „търговско изкуство“. Продължава да се занимава с илюстриране, но с навлизането на компютрите и новите технологии работи и като графичен дизайнер в създаването на електронни образи.
Това нематериално изкуство обаче не е достатъчно за Удроу Неш. Той търси нов начин да свърже култура и материя. Културата, която е завладяла съзнанието му, е африканската с нейното племенно общество, а инструментите, които Неш използва, за да предаде нейното богатство, са глина, порцелан, камък, теракота.
Американецът най-напред извайва своите скулптури, от които струят вътрешна хармония и сила, след което ги изпича, използвайки старинната техника за обработка „раку“ (при нея нажежените глинени изделия се изваждат от пещта и се поръсват с органични запалими материали като хартия, дървесина, слама и др. Възпламенени, те веднага се покриват, за да се получи безкислородно горене, при което керамичната повърхност се напуква).