Фестивал на драконовите лодки

Фестивалът на драконовите лодки: зов към „Божествения дракон“

Този уикенд (24-25 юни) на езерото Панчарево до София предстои едно много любопитно, колоритно и набиращо все по-голяма популярност събитие:  Фестивалът на драконовите лодки, който ще се проведе за първи път в България.

Каква е обаче историята на този фестивал, възникнал още в дълбока древност? Той се отбелязва на петия ден от петия месец по традиционния китайски календар. За произхода му съществуват различни версии като най-разпространената днес е, че е възникнал като отдаване на почит към лоялния сановник и поет Цю Юен (ок. 340-278 пр.н.е.).

Според легендата, през 278 г. пр. Хр. той се удавил в р. Милуо в Южен Китай след като бил несправедливо обвинен в държавна измяна и бил прокуден далеч от дома си. В деня на смъртта му, петия ден от петия месец, местните хора вкупом излезли с лодки по реката да търсят трупа на удавника, като се молели за помощ на дракона – повелител на водната стихия.

Така се появила традицията всяка година на същия ден паметта на Цю Юен да бъде почитана с поклонение и ритуална надпревара с лодки.

Интересно е и символното значение на цифрата 5 по отношение на ритуалните действия, извършвани на този ден. В китайската народна култура петият месец от годината, който според традиционния селскостопански календар обикновено започва в края на юни или началото на юли, е смятан за „отровен месец“. Тогава злочинстват „петте отровни гадини“: скорпион, змия, крастава жаба, оса и стоножка – обобщен образ на всички заразни болести, вредни насекоми и влечуги. Петият ден от този месец е смятан за особено „злокобен ден“, тъй като повторението на петицата в названието му се приема като знак за акумулиране на зловредните сили, вземащи превес над добротворните.

Приема се, че ритуалните състезания в празничния ден привличат „божествения дракон“ като гарант за отблъскването на болести и всякакви други напасти, дебнещи наоколо. По тази причина изработката на „лодките-дракони“, тяхната украса, съхранението им и включването им в празничните ритуали са действия, подчинени на строги правила, които придават и на самите лодки статут на осветени от традицията ритуални обекти.

DragonBoat2
DragonBoat7

Защо всъщност дракон? От дълбока древност в Китай той е смятан за божество-повелител на водната стихия и за посредник между небесните сфери и сферата на човешките дела.

В хода на китайската история древният религиозен смисъл на култа към дракона постепенно избледнява и ритуалните функции на надпреварата с драконови лодки отстъпват място на спортно-развлекателна роля.

През 1984 г. гребането с драконови лодки е официално признато  за спорт в Китай, а през 1001 г. се провежда и първият международен шампионат. В наши дни в повече от 90 страни редовно се провеждат международни състезания по този спорт. Съществува и международна федерация на драконовите лодки, на която България е член.

През 2015 г. и 2017 г. български отбори печелят първо място на ежегодната световна регата с драконови лодки в Шанхай. А през 2025 г. България ще бъде домакин на Световното първенство по драконови лодки, което ще се проведе в Русе.