Ленард Коен и неговият дан към Кулата на Песента

Песента „Алилуя“ без съмнение е най-големият хит на канадския поет и музикант Ленард Коен. Изпълнявана в радост и тъга, по най-различни поводи (от сватби и тържества до погребения), днес са известни над 300 нейни версии. Но каква е магията на тази песен, какво означава тя за своя автор, какъв е пътят на музиканта до създаването й и след това, какви вътрешни емоции го провокират да я напише и пренапише, какво се случва със самата песен след като става известна и какъв е нейният собствен път? С тези теми се занимава новият документален филм на режисьорите Даниъл Гелър и Дейна Голдфайн „Алилуя: Ленард Коен, едно пътуване, една песен“ (2021).

Авторите изследват наследството на Ленард Коен чрез колаж от непоказвани фотографии и документи, интервюта с близки приятели, творчески партньори и приятелки на канадския музикант и поет, както и архивни кадри от концерти в различни периоди от творческия път на канадеца. Особено интересни са интервютата със самия Коен, от които понякога струят игрива закачливост и самоирония, а друг път са пропити с философски размисли и мистицизъм.

Във филма животът на Ленард Коен е разделен на два периода: преди и след „Алилуя“, която излиза в албума „Various Position” през 1984 г., когато канадският поет е вече на 50 години. Лентата ни запознава със спомените на Коен от детството му, с отглеждането му в еврейската религия, с въпросите, които го вълнуват по отношение на нея, с вълшебството на текстовете, които слуша по време на службите и които го омагьосват като код, който трябва да дешифрира. Виждаме какви теми вълнуват поета, как се справя с несгоди и обратите на съдбата, а също и с успеха. Въпреки, че му се носи славата на покорител на женските сърца, има две неща, които са по-значими в живота му и това са поезията и религията.

Само на „Алилуя“ Ленард Коен посвещава около 5 години от живота си, а според някои и повече. Смята са, че той пише между 80 и 180 стиха за песента. Самият Коен твърди, че са 150 – твърдение, което се подкрепя и от черновите в дневниците му. В първоначалните версии, текстът е изцяло с религиозна насоченост, но по-късно преминава към плътското и чувственото, за да достигне до днешната си версия, в която двете се смесват.

LeonardCohen5
По-стара версия на "Алилуя"
По-нова версия на "Алилуя" с по-светски текст

Религията е другият важен фактор в живота на Ленард Коен. Разкриването на мистерията на живота, връзката с Бог, търсенето на духовното не спират да занимават съзнанието на поета. Отгледан в еврейската вяра, по-късно той започва да проявява интерес към будизма. През 1994 г. влиза в риндзай-дзен манастир (риндзай е една от двете най-големи японски дзен школи) край Лос Анджелис, където прекарва цели 5 години в уединение. Там готви, чисти и медитира. Приема монашеското име „Jikan”, което означава „тишина“. Кое го провокира да влезе в манастира и защо излиза от там? Как се развиват животът и кариерата му след това? Как „Алилуя“ докосва различни музиканти и защо всеки от тях променя нещо в текста на песента?

Ленард Коен в дзен буддисткия манастир

Документалният филм на Гелър и Голдфайн ще ви подари късче от живота на Ленард Коен – неговият творчески път и неговите размисли за самотата, за нуждата от признание, за връзката между мъжа и жената, за красивата поезия, която има способността не просто да докосне човешкото сърце, а да издълбае отпечатък в него. В допълнение, ще имате възможността да се насладите на „златния глас“ на канадската легенда и на пропитите му с финес, закачливост, елегантност и душа изпълнения.