"Чуй ме" филм Гърция

„Чуй ме“ или защо не е достатъчно просто да чуваме

С гръцко-българската копродукция  „Чуй ме“ на режисьорката Мария Дуза започва конкурсът „Тийн“ – най-новият в програмата на София филм фест. Седемте филма в младежкия конкурс са лична селекция на режисьорката Надежда Косева („Ирина“ 2019), която от години работи с тийнейджъри във възпитаването на вкус към киното и развиване на критическо мислене в рамките на инициативата „КиноКлас“.

"Чуй ме" (2022)

За избора на филмите режисьорката се доверява на фестивали с вече установени традиции в излъчването на филми, предназначени за младежката публика като Берлинале, Сан Себастиан, Сараево, Кан и Талин и след като гледа филми от тях, подбира настоящата селекция.

„За мен беше важно филмите да бъдат различни, да има едно многообразие от теми, жанрове, киноезик и епохи, както и да са емоционално докосващи“, споделя Надежда Косева. Организаторите се надяват филмите, които разглеждат различни проблеми, с които се сблъскват тийнейджърите, да достигнат до повече млади хора. След всяка прожекция е предвидена и дискусия върху филма, както и участие на някой от създателите на всеки от филмите.

Надежда Косева

Конкурсната програма „Тийн“ включва лентите „Денят на ябълката“ (Иран), „Ездачи“ (Словения/Хърватия/Суринам/Италия/Босна и Херцеговина), „Паула“ (Аржентина/Италия), „Моят малък свят“ (Япония), „Изгубеният влак“ (Нидерландия/Люксембург/Германия), „Водите на Пастаза“ (Португалия), както и филма с българско участие „Чуй ме“, който има само една прожекция в рамките на фестивала днес от 18 ч в Дома на киното в София.

„Чуй ме“ разказва историята на 16-годишната Валмира, която частично е изгубила слуха си като дете, в резултат на прекаран менингит. След като баба й, която се грижи за нея умира, момичето е принудено да напусне училището за глухи в Атина и да се премести да живее на остров с баща си, новата му съпруга и сина й, които са българи (в ролята на съпругата гледаме Йоана Буковска-Давидова).

Йоргос Пирпасопулос, Йоана Буковска - Давидова и Димитрис Кицос в кадър от филма "Чуй ме"

Именно на острова Валмира се сблъсква с реалния живот, т.е. тя вече няма възможност да живее и учи в защитената среда на училището за глухи, а трябва да посещава нормално училище, където се сблъсква с предразсъдъците и подигравателното отношение на новите си съученици.

Димитрис Кицос и Никос Кукас в кадър от филма "Чуй ме"
Никос Кукас в кадър от филма "Чуй ме"

Филмът засяга няколко важни теми: отношението към различния, комуникацията с него, училищния тормоз, стадното поведение на учениците и страха да се опълчиш срещу съучениците дори когато осъзнаваш, че отношението им е несправедливо.

Димитрис Кицос в кадър от филма "Чуй ме"

Лентата, разглежда и поведението на „различния“ (в случая – Валмира) – неговото капсулиране и нежеланието му да се отвори и да се впише в света около него.

Ефталия Папакоста в ролята на Валмира - "Чуй ме" (2022)

За филма си Мария Дуза споделя: „Идеята ми беше не толкова да направя един изключително реалистичен филм, колкото да предложа на зрителя една морална история: една приказка, която се развива в модерно време…Исках един филм за добротата. Мисля, че гледаме достатъчно филми за злото и за това колко е лош светът. Хубаво е, че това се обсъжда. Но може би малко пренебрегваме факта, че и добротата съществува и че сме способни да правим добро.“

Кадър от филма "Чуй ме"

Освен че се занимава с дълбоко моралните въпроси, филмът „Чуй ме“ отправя и едно много важно послание: не е достатъчно да имаме само биологичната способност да чуваме. За добрата комуникация е нужно и да се вслушваме в думите на другия.

А дали филмът заслужава финала, избран от режисьорката Мария Дуза? Ще се радваме хората, успели да видят филма, да споделят своето мнение.