Творчеството на украинския художник Иван Марчук е някак необикновено и не оставя никого равнодушен. Произведенията му са на най-разнообразни теми: някои от картините му са пейзажни, други – жанрови, трети – сюрреалистични, четвърти – изпълнени с мистицизъм.
В творчеството си Марчук използва и различни художествени стилове: реализъм, символизъм, сюрреализъм, графика. Не са рядкост случаите когато художникът смесва различни стилове, успявайки да постигне един впечатляващ резултат.
Иван Марчук добива голяма популярност и с това, че създава свой собствен стил, който самият той нарича „пльонтанізм“ (което би могло да се преведе като „плетенизъм“).
В редица негови творби има сложни шарки от преплетени линии, които създават жив релефен образ на изобразявания обект. В известна степен „плетенизмът“ на Марчук наподобява „поантилизма“, където образът се получава от множество точки.
Иван Марчук е роден през 1936 г. в семейството на признат майстор тъкач. Още в детските си години той осъзнава, че като порасне иска да стане художник. А това, че професията на баща му му е повлияла силно веднага е видно в неговите „плетенистки“ картини. През 1956 г. Марчук завършва Института за приложни и декоративни изкуства в Лвов в катедра керамика. Първата му самостоятелна изложба е в Москва през 1979 г.
След като се сблъсква с редица административни препятствия, включително и отказ да бъде приет в Съюза на художниците в СССР, той е принуден да емигрира първо в Австралия, а след това в Канада и САЩ. Завръща се в родината си 12 години по-късно, през 2001 г.
През годините, в които живее в чужбина, той печели международно признание както от зрителите, така и от критиците. Днес Марчук е народен художник на Украйна, а в Киев има музей на негово име.