Ветропоказател изкуство

Ветропоказателите: от науката и религията до изкуството

Освен метеорологичен уред, ветропоказателите могат да са и интересно украшение или интересна характеристика на къщата. През годините те са се превърнали в истински архитектурен елемент, а ако човек поглежда по-често нагоре или пък се разходи по покривите като Карлсон, може да види особено любопитни ветропоказатели, някои от които произведения на изкуството.

Смята се, че най-старите писани сведения за наличието на ветропоказател са от Китай (в трактата „Хуайнандзъ“ – 139 г. пр.н.е). В Древна Гърция, пък, ветропоказател е украсявал върха на Кулата на ветровете в Атина, смятана за най-старата метеорологична станция в света.

Weathervane16
Weathervane15

Като цяло обаче ветропоказателите стават известни по света много по-късно, с развитието на корабоплаването в средата на миналото хилядолетие, когато моряците ги поставят на върха на мачтите, за да показват посоката на вятъра.

Weathervane8
110 West 80 St-4R, NY, NY 10024
212 874 3879

Освен от моряците, ветропоказателите са използвани много и от фермерите. В началото на 20-ти век в някои страни се появили национални метеорологични служби. Но до появата на радиото като средство за бързо достигане на информацията за времето до фермерите, хората разчитали много на опита и наблюденията си, както и на ветропоказателите.

© Гюстав Доре - "Синята брада"
© Гюстав Доре - "Синята брада"

Традиционно ветропоказателите били правени във формата на животни или митични и приказни създания.

Weathervane4
Weathervane-TioPepe-WorldsLargestOperationalVane

Сред най-разпространените визии на ветропоказателя е тази с петела. Но защо петел? През 9-ти век Папа Лъв IV нарежда на върха на Старата базилика „Св. Петър“ да бъде поставен петел като препратка към думите на Папа Григорий I (6-7 век), който казва, че „петелът е най-подходящият символ на християнството“ визирайки посланието на Исус Христос към Св. Петър, че той три пъти ще се отрече от него преди петелът да изкукурига.

weathervan33-1
weatherVane1111

 През 9-ти век папа Николай I нарежда фигурка на петел  да украсява камбанарията на всяка католическа църква, което разбира се прави и ветропоказателите с форма на петел много популярни.

Weathervane17
Weathervane18

И ако някогашните ветропоказатели са били детайлни изработки с много орнаменти, истински произведения на изкуството по своя дизайн и скулптиране, днешните са просто прави линии, свързани с електронни станции.  

С появата на електронните услуги ветропоказателят почти напълно губи функцията си по определяне посоката на вятъра и в съвременната архитектура, той е най-вече знак за това къде е най-високата точка в къщата или украшение, което помага да се придаде известна индивидуалност на дома.

А за децата той си остава нещо приказно и недостижимо … там горе…на покрива.