пеперуден покрив оскар нимайер

Изящната красота на пеперудения покрив

Пеперуденият покрив е обърнат двускатен покрив във формата на V, която наподобява крилете на пеперуда в полет. Именно оттам идва и наименованието на покрива. Идеята за неговото създаване се приписва на големия швейцарски архитект Льо Корбюзие. През 1930 г. той предлага такъв покрив на покровителката на изкуствата Еухения Ерасурис за нейна вила в Чили. За съжаление покривът се остава само проект, тъй като Ерасурис фалира преди той да бъде построен.

Проект за къща на Еухения Ерасурис -Льо Корбюзие

Три години след като Льо Корбюзие развива идеята си, чешкият архитект Антонин Реймон построява дом в Япония по проекта на швейцареца за себе си и съпругата си.

Вила в Каруизава, Япония - Антонин Реймон

Голямото популяризиране на пеперудения покрив се случва в САЩ. През 1945 г. в Лоурънс, Лонг Айлънд, е построена къща “Geller” на Марсел Бройер. Под покрива той поставя големи прозорци, за да вкара повече светлина, но без да жертва усещането за лично пространство, което е и ключовото предимство на този вид покрив.

Едва 12 години по-късно арх. Уилям Крисъл предлага на строителната фирма, с която работи и която трябвало да изгради 2500 къщи в Палм Спрингс да се използва пеперудения покрив. Изграждането им с него бързо го популяризира и къщи с такъв покрив започват да никнат навсякъде из Южна Калифорния. Всъщност съвсем естествено е пеперуденият покрив да се появи именно в региони с по-сух климат и по-малко валежи, тъй като едно от основните му предизвикателства е, че при дъжд, водата се събира в центъра на покрива и може да се оттече само от две точки.

Със своето ярко отличие от плоския и от традиционния двускатен покрив, пеперуденият покрив има уникален естетически вид, което е и причината към него да проявяват интерес такива легенди в архитектурата като Льо Корбюзие, Ееро Сааринен и Оскар Нимайер.

Предлагаме ви селекция от няколко пеперудени покрива, проектирани от различни архитекти.

La Cabañita, Гватемала - Paz Arquitectura
Къща "Geller", Лонг Айлънд (1945) - Марсел Бройер. Въпреки значимостта си в световната архитектура, тя е разрушена през 2022 г. , за да се построят тенис кортове
Яхт клуб, Пампула, Бразилия - Оскар Нимайер
Летищен терминал, Ню Йорк - Ееро Сааринен
Пеперудената къща - Kevin Vallely Design
Къща край езерото Мичиган - Desai Chia Architecture and Environment Architects
Къща Glide - Ben Callery Architects
Чаената хижа - Джефри Пос
Къща Treehouse, Калифорния - Rockefeller Kempel Architects
Binary House - Christopher Polly Architect
Neu Gebauer - Ричард Майер