Лопе де Вега музей

Кратка разходка из къщата-музей на Лопе де Вега в Мадрид

Лопе де Вега е едно от най-значимите имена на испанската, европейската и световната литература и драматургия. Роденият в Мадрид писател, поет и драматург е определян като баща на испанския театър и испанската комедия. Лопе де Вега е съвременник на големия поет Франсиско де Кеведо, с когото е добър приятел, и на бащата на Дон Кихот, Мигел де Сервантес, с когото са непримирими съперници на литературната арена. Със своите 3000 сонета, поеми, романи и комедии, Лопе де Вега е смятан за един от най-продуктивните писатели в Испания.

Лопе де Вега

Днес отбелязваме 460 години от рождението на знаменития испанец и по този случай ще се разходим виртуално до Мадрид, за да разгледаме къщата, в която е живял през последните 25 години от живота си, където претърпява най-тъжните моменти в него и където пише някои от най-известните си произведения.

Домът на Лопе де Вега на ул. "Сервантес", Мадрид

Лопе де Вега оставя къщата на дъщеря си Фелисиана, а тя – на своите деца. През вековете къщата преминава в различни ръце. През 1862 г., с разрешението на тогавашните собственици, там е отбелязана 300-годишнината от рождението на поета. Едва през 1935 г., триста години след смъртта му, къщата е обявена за културен паметник и е превърната в музей.

По ирония на съдбата къщата на Лопе де Вега се намира на улица „Сервантес“ в т.нар. „Квартал на писателите“. Време е да влезем.

Кабинетът на Лопе де Вега
Кабинетът на Лопе де Вега

Кабинетът на Лопе де Вега – най-известните и най-забележителни творби на испанския поет са написани тук. Това е и мястото, където той се събира със свои приятели художници, писатели, книжари, преводачи.

Кухня

Кухнята – днес тя се намира на първия етаж, въпреки че някога най-вероятно е била на партерния етаж, тъй като едва ли испанският поет би могъл да работи в студиото си, докато в съседната стая тропат тенджери и чинии.

Столова

Столовата – често се налагало главата на семейството, т.е. Лопе де Вега, да бъде убеждаван да остави перото и да дойде в това просторно помещение, за да е на масата със семейството си. Обикновено човекът, на когото се отдавало да го убеди да се откъсне от писането и да хапне, бил синът му Карлос Феликс.

Дамски салон

Дамският салон – заедно с кабинета, това е най-автентичното помещение в къщата. Основно се е използвал за дамски сбирки сред стените, покрити с драперии и гоблени, но понякога е служел и за дневна. 

Стая за гости

Стаята за гости – Най-самостоятелната стая в къщата е служела за приемане на гости, а най-известният гост в нея е приятелят на Лопе де Вега – морякът, войник и писател Алонсо де Контрерас, автор на една от малкото войнишки автобиографии и една от най-добрите, писани по това време.

Градина

Градината – Лопе де Вега прекарва много време през годините в тази градина, грижейки се за дърветата, цветята и зеленчуковата градинка. В творбите му се споменават портокалови, нарови, лаврови и смокинови дървета, но с най-голям ентусиазъм той пише за цветята.

Параклисът в дома на Лопе де Вега

Параклисът – когато през 1612 г. умират първо обичният му син Карлос Феликс, а малко по-късно и съпругата на Лопе де Вега, той изпада в дълбока екзистенциална криза. Около година по-късно приема монашески сан в Ордена на францисканците. През целия си монашески живот испанският поет така и не успява да живее според каноните на църквата, а многобройните му любовни връзки са всеизвестен факт. Но когато къщата е реновирана през  1614 г., Лопе де Вега нарежда в нея да има място и за параклис, където той започва всекидневно да отслужва молебени.

Спалнята, в която умира Лопе де Вега

Спалнята на Лопе де Вега – стаичката, в която умира поетът, е най-малката и най-скритата в цялата къща. Тя разполага с две прозорчета – едното, разположено нависоко, и другото на стената до леглото, откъдето има гледка към параклиса. Така Лопе де Вега е можел да присъства на различни религиозни служби когато вече е бил много болен.

Писалището на Лопе де Вега

Лопе де Вега оставя след себе си много брилянтни стихове, както и пиеси, които и до днес се играят на световните театрални сцени. Оставя и много сентенции, също валидни и днес.

Завършваме разходката ни из неговия дом с една от тях:

„Но животът е кратък:  докато човек живее, всичко му липсва, а когато умре – всичко е излишно“.