музей на научната фантастика

Фееричен музей на научната фантастика отвори врати в Китай

Преди по-малко от месец в китайския град Чънду, провинция Съчуан, бе открит  фееричният музей на научната фантастика. Сградата, в която е даден огромен простор на човешкото въображение, е създадена по проект на световноизвестното студио „Zaha Hadid Architects“, продължаващо делото на знаменитата архитектка.

Откриването на музея съвпада с провеждането в новопостроената сграда на най-стария и авторитетен световен конгрес на научната фантастика „Worldcon”, част от който са и престижните награди за научнофантастична литература „Hugo”. Събитието се провежда за първи път в Китай, което е отражение и на растящия авторитет на китайските фантасти в международен план.

SFM9
SFM8

Музеят представлява огромно съоръжение с площ 59 000 кв. м и височина 32 метра. Той е проектиран и построен в рамките само на 2 години и подпечатва статуса на 20-милионния град като „столица“ и „люлка“ на китайската научно-фантастична литература.

SFM10
SM11

Сградата е органично вписана в заобикалящата я среда. Тя е разположена във водната площ на езерото Дзинрун и е част от Новия град на науката и иновациите, намиращ се в района Пиду в северозападната част не Чънду. Авторите на проекта сравняват формата на музея с мъглявина, в центъра на която свети огромна звезда. Интериорът е разделен на „енергийни полета“, които се разклоняват от тази звезда. Преходите между тях са като тъмни тунели, в които проблясва светлина, създавайки усещането за потапяне в научно-фантастичен филм. Замисълът на архитектите се основава на идеята за портал между познатата ни от нашия опит реалност и света на въображаемото.

Освен изложбени пространства, в музея има театрална и конферентни зали и атриум. Той е с прозрачни покривни пана и стъклена стена, от която се открива гледка към планината Силин. Музеят разполага и с ресторант, кафене, открит парк и други удобства за посетителите.

SFM12
SFM11

Сградата е кандидатствала за най-високия китайски екологичен сертификат „3 звезди“. В проекта са взети предвид интензивността и ъгъла на падане на слънчевите лъчи, предимствата на субтропичния климат, възможностите за естествена вентилация.

В допълнение, на покрива са инсталирани слънчеви батерии, а дъждовната вода се задържа и пречиства с помощта на зелени насаждения, намалявайки риска от наводнения и поддържайки биоразнообразието.  

Погледнат отгоре, музеят прилича на разширяваща се звезда или на космически кораб, отправил се в неизвестна посока. А погледнат от нивото на езерото той наподобява приводнил се кораб на бъдещето.