жени електричество мадагаскар

„Eлектрическите феи“ на Мадагаскар

Днес ще ви разкажем за „електрическите феи“ на Мадагаскар, където почти 84% от населението няма достъп до електричество, а в селските райони този процент нараства до 95%.

Всичко започва през 2016 г., когато в малкото селце Амбакивао Световният фонд за дивата природа (WWF) организира дискусия с местното население за проблемите, с които то се сблъсква. Достъпът до електричество и осигуряването на светлина веднага изникват като една от най-належащите нужди на хората. Тъй като селцето е в изолиран и труднодостъпен район, то нямало шанс да се класира за някоя от държавните програми за електрифициране на селските райони.

За да реши проблема на селото WWF изпраща четири възрастни жени-доброволки в индийския щат Раджастан да преминат курс на обучение по управление и поддръжка на соларни системи в Barefoot College (Училището на босите крака). Училището се поддържа от НПО специализирано в подпомагането на непривилегировани местни общности да си осигурят достъп до основни блага.

Жените са избрани по определени критерии, сред които да не са омъжени и да нямат деца, за които трябва да се грижат. След като получават благословията на съселяните си жените се качват за първи път в живота си на самолет и отлитат за Индия.

Обучението също им е за първи път, тъй като те нямат никакво образованиe. Но пък имат огромното желание да се справят и да донесат светлината в своето село. В Индия „лелите“ се научават да монтират и демонтират всички части на соралните системи. Могат да заваряват, да запояват и да проверяват захранването.

При завръщането си в Амбакивао, „електрическите феи“, както скоро след това са наречени, са посрещнати с всички почести. Фактът, че са се качили на самолет, преминали са океана, видяли са друга страна и са срещнали друга култура издига реномето им до неподозирани от тях висини. Но най-важното е, че са получили дипломи за „соларни инженерки“ и че могат да поддържат електричеството в селцето, осигурено от соларни фотоволтаични системи.

Около 200 семейства в Амбакивао днес са забравили за свещите, газените лампи и непрогледния вечерен мрак.

В Мадагаскар, както и на много други места, осигуряването на електричество, е смятано за основно мъжка професия. „Електрическите феи“ са горди, че са успели да я усвоят и споделят, че е „вълнуващо да видиш, че мъжете и жените можем да се справяме еднакво“.