филми от Родопи филм фест

„Чарли“, „Рьоби“, „Мали“ – 3 филма, които си заслужава да видите

И тази година програмата на Международния „Родопи филм фест“ включваше многообразие от филми, засягащи различни социални теми и въпроси, и разкриващи ни живота на интересни и вдъхновяващи личности. Сред тази палитра от истории се открояват три, които правят особено силно впечатление, като общата нишка между тях е силата на духа и чувството за свобода. „Чарли Чаплин от Афганистан“ и „Рьоби си отива“ ни срещат със съдбите на един млад  афганистанец и на един възрастен швейцарец. Пред единия животът, с всичките му предизвикателства, предстои, а другият е на път да затвори тази врата. И двамата обаче притежават силен дух и са вдъхновяващ пример за своята възраст.  „Мали 70“ ни въвлича в света на една от най-значимите музики на африканския континент – тази на Мали – и ни среща с някои от великите музиканти, оказали огромно влияние не само върху африканската, но и върху световната музика.

„ЧАРЛИ ЧАПЛИН ОТ АФГАНИСТАН“ (2022)

„ЧАРЛИ ЧАПЛИН ОТ АФГАНИСТАН“ (2022), реж. Анета Папатанасиу. Карим Асир е считан за най-добрия имитатор на Чарли Чаплин в Афганистан. Младият мъж става свидетел на бойните действия в страната си, на самоубийствени атентати, експлозии и заплахи от ислямистки групировки, но въпреки това не губи решимостта си да даде повод на хората, и най-вече на децата, за радост и усмивка. Неговите представления из улиците на Кабул дават глътка въздух на редовно атакувания град. Въпреки заплахите на ислямистите, които определят изкуството му като „не-ислямско“ той изнася представления в паркове, сиропиталища, и на благотворителни събития. Но през лятото на 2021 г., когато талибаните се завръщат на власт. животът на Карим се променя.  Филмът проследява изпълнената с предизвикателства история на този млад човек, който въпреки внезапното попадане в ислямисткия капан и невъзможността да работи това, което обича, не губи състояние на духа. Точно обратното, той се опитва да се шегува с всичко и без да се паникьосва да намери изход за себе си, жена си и малката си дъщеричка. Един филм за любовта към родината, която вече не е твоя, за силата на смеха и оптимизма на фона на убийствени омраза и фанатизъм.

„РЬОБИ СИ ОТИВА“ (2023)

„РЬОБИ СИ ОТИВА“ (2023) на режисьорите Кристиан Лабхарт и Хайди Шмид ни среща със 76-годишния швейцарец Рьоби Видмер, който е диагностициран с рак на белите дробове в много напреднал стадий. На пръв поглед нищо особено, просто още един от хилядите хора, получили страшната новина. Това, което прави филма истински ценен и докосващ е начинът, по който Рьоби ще говори за смъртта и ще избере да посрещне своя край. Рьоби избира да не се подлага на химиотерапии и други медицински грижи и да остане до края вкъщи със семейството си. Зрителят се превръща в свидетел на последната година от живота на Рьоби, като постепенно се запознава с него като личност, с близките и приятелите му, с предизвикателствата в живота му и с житейската му философия. Използвани са архивни семейни снимки, цитати от дневниците, които Рьоби си води цял живот, както и негови стихотворения. Насред сътресението и мъката, които предизвиква новината за неговата наближаваща смърт, Рьоби е един изненадващ остров на спокойствие и подкрепа за околните, помагайки им да са справят със страха от предстоящата загуба.  Със своята височина, изпитост и бяла брада Рьоби прилича на аскет-философ, който с поведението и думите си умиротворява блуждаещите около него неспокойни духове.  А интимността, нежността и единението, които Рьоби и съпругата му Хайди споделят в един уловен от камерата танц в последните му дни е един от най-сърцераздирателните и в същото време възвисяващи моменти, които зрителят съпреживява заедно с двамата протагонисти.

„МАЛИ 70“ (2023)

„МАЛИ 70“ (2023), реж. Маркус CM Шмид. Корените на популярната музика могат да бъдат проследени до Западна Африка и особено до Мали. В Берлин една музикална група открива стари плочи от времето на големите малийски бендове, чиято музика въплъщава надеждата за свободно и независимо  Мали. За съжаление краят на тези легендарни групи идва с военния преврат. В наши дни берлинските музиканти решават да се отправят на едно пътуване до Мали в търсене на музикалните герои от 70-те години, чиято музика слушат на плочите. Там те се опитват да открият корените и историите на различните песни, разглеждат отдавна неотваряни архиви, възстановяват изгубени части от произведенията заедно със забравените малийски музикални звезди, нерядко попадайки в разгорещени спорове за правилния ритъм. Записват и албум със „златния глас на Африка“, легендарният певец и текстописец Салиф Кейта. Истинско удоволствие за зрителя е да стане свидетел на творческия процес на малийските музикални светила, на разговорите им с младите чужденци, на кадрите от Мали, някога и сега, и разбира се на великолепните ритми на музиката на Мали. Един филм, изпълнен с топлина, жажда за ритъм, любопитство и забавни моменти,  който е задължителен за всеки любител на африканската и изобщо на хубавата музика.

375836349_1022342872433004_9024097712988868794_n
„МАЛИ 70“ (2023)
367676157_1008769580457000_5266988873759136777_n
„МАЛИ 70“ (2023)

Трите филма могат да бъдат гледани до 31 юли онлайн от цялата страна тук.