Сергей Прокудин-Горски цветна фотография Русия

Сергей Прокудин-Горски – един от пионерите на цветната фотография

Сергей Прокудин-Горски (1863-1944) е руски химик и фотограф, най-известен с пионерската си дейност в областта на цветната фотография и с усилието си да документира Русия в началото на 20-ти век.

Семейство в Дагестан

Прокудин-Горски е роден в гр. Муром в дворянско семейство. Завършва химия в Санктпетербургския държавен технологичен институт, където учи при Дмитрий Менделеев. Изучава също музика и рисуване в Императорската художествена академия. Жени се за дъщерята на индустриалец и скоро става директор на Изпълнителното бюро на завода за метали „Лавров“, като остава на този пост до Октомврийската революция.

Възрастна жена в Тверска губерния
Надзирател на водното ниво в Чернигов

През 1901 г. основава свое фотографско студио с лаборатория в Санкт Петербург. На следващата година пътува до Берлин, където изкарва 6-месечен курс по цветочувствителност и цветна фотография при най-изявения в тази област германски професор – Адолф Мите.

Номадско киргизко семейство с степите на Узбекистан
Емир на Бухара, Узбекистан
Млади руски селянки
Дървосекачи

През годините неговите публикации и фотографската му дейност му създават име в международните фотографски среди. От 1920 г. до 1932 г. той е член и на Британското кралско фотографско общество.

Еврейчета със своя учител в Самарканд

Може би най-известната снимка в цялата кариера на Прокудин-Горски е цветният портрет, който прави на знаменития руски писател Лев Толстой през 1908 г. в Ясна поляна. Снимката е издавана в различни медии, отпечатана е на плакати и картички.

Лев Толстой в Ясна поляна (1908)
Арменка в национална носия

Славата на фотографа достига и до цар Николай II, който го кани да му покаже снимките си, а след демонстрацията е толкова доволен, че Прокудин-Горски получава разрешение и финансиране да обикаля Руската империя и да прави цветни снимки.

Гъркини събират чаената реколта в Грузия

В продължение на 10 години той обикаля надлъж и нашир Русия и страните от Централна Азия със специална тъмна стаичка, движеща се върху релси, като документира живота в градовете и селата, архитектурата, пейзажите.

Затвор в Бухара, Узбекистан
Дагестански сунит

Пет години след Октомврийската революция фотографът напуска Русия и се установява в Париж, където остава да работи и живее до смъртта си през 1944 г. Почти половината от негативите му са иззети от съветските власти като съдбата им е неясна.

Манастирски сенокос

През 1948 г. Библиотеката на Конгреса на САЩ купува останалите снимки от наследниците на Прокудин-Горски. През 2000-та година започва тяхната дигитализация и обработка във висококачествени цветни фотографии, представящи Русия и съседните й държави в началото на 20-ти век.

Гледка към гр. Перм, 1910 г.
Работници в Байрам-Али, Туркменистан
Манастирът "Св. Троица" в Тюмен