Канада чаено парти жени

„Жените са личности!“ или най-известното канадско чаено парти

Знаете ли, че и Канада има своето известно Чаено парти? То няма нищо общо с Бостънското, случва се през 1929 г. и днес на Парламентарния хълм в столицата Отава има една скулптурна композиция в негова чест. Но за какво всъщност става дума?

До 1929 г. законът в Канада не признава жените за личности, т.е. според закона, те не притежават нужната квалификация, за да се кандидатират за парламента или да заемат други важни позиции в обществото.

Скулптурната композиция „Жените са личности“, изобразява пет силни жени, с добри професии във времена, в които повечето жени били домакини и се занимавали с отглеждането на децата. Тези пет жени, познати като „известната петорка“, са Емили Мърфи (първата жена магистрат в Канада и в Британската империя), Айрин Парлби (служи като Министър без портфейл в Правителството на провинция Албърта от 1921 г. до 1935 г.), Луиз Маккини (първата жена в Законодателното събрание на провинция Албърта), Хенриета Мюър Едуардс и Нели Макклънг (писателка, политик и социална активистка), посветили живота си на борбата да бъде променен законът и жените да бъдат признати за личности.

По това време повечето жени не знаели за съществуването на закона. Тези, които знаели, начело с „известната петорка“, организирали специални чаени партита, на които разказвали на жените за него и печелели нови поддръжнички. За да са сигурни, че на тези партита няма да се появят мъже, чаените партита били наричани „розови“. Всичко на тях било розово, от покривката до салфетките, а това бил сигурен начин мъжете да не припарват на тях, тъй като се смятало, че този цвят се харесва само на жените.

FamousFive7

В крайна сметка делото, което „известната петорка“ води стига до Върховния съд, който със становище от 10 000 думи обявява своето решение: жените не са личности. Това не обезкуражава петте жени и те внасят иска си в Тайния съвет към краля (по това време най-висшият съдебен орган на територията на Британската империя).Той отменя решението на Върховния съд, което бележи исторически успех в движението за човешки права в Канада.

Монументът „Жените са личности“ е открит през 2000 г. Той е първият на „Парламентарния хълм“, където е разположен канадският парламент, който е посветен на канадските жени. Той изобразява петте жени в момента, в който научават, че са спечелили борбата на живота си. Създателката на творбата, Барбара Петерсън, избира да изобрази „известната петорка“ като жени от народа: те носят типично за времето женско облекло и са здраво стъпили на земята, а не са качени на пиедестал, като паметниците на политиците и монарсите.

Скулптурната композиция, подчертаваща факта, че това са обикновени жени с необикновена сила, приканва минувачите да се смесят с жените, които отбелязват своята победа на по чаша чай. Част от композицията е и празен стол, предназначен за всеки, който иска да прекара малко време в компанията на тези забележителни жени.

През 2009 г. Сенатът в северноамериканската страна определя тези пет силни и борбени жени като „първите почетни сенатори“.

Скулптурна композиция, посветена на „известната петорка“ има и в Калгари.