„Затъпяване“ – думата на 2024 г.
„Предполагаемо влошаване на душевното и интелектуално състояние на човек, най-вече погледнато като резултат от свръхпотребление на материали (особено онлайн), считани за банални и неизискващи сериозни усилия и способности“ – такова определение дава Оксфорд Юнивърсити Прес на думата на 2024 г., която за съжаление е много тъжна: „Затъпяване“ („brain rot”, буквално „гниене на мозъка“)
За първи път тази дума е използвана през 1854 г. от американския писател и философ Хенри Дейвид Торо в книгата му „Уолдън“:
„Защо вечно да се осланяме на най-притъпените си възприятия и да прехвалваме това като здрав разум? Здравият разум е разумът на спящия, който се проявява в хъркането. Понякога сме склонни да причисляваме умния за двама към полуумните, тъй като възприемаме само една четвърт от ума му. Намират се и такива, които не биха одобрили даже зората, ако можеха да се събудят навреме. Чувал съм, че стиховете на Кабир притежавали четири различни значения: илюзорно, духовно, разсъдъчно и произтичащо от езотеричното учение на Ведите, а в нашата страна е основание за жалби, ако нечии съчинения предполагат повече от едно тълкуване. Додето Англия се опитва да се справи със заболяванията на картофите, защо някой не се опитва да се справи с „гниенето на мозъка“, което е много по-разпространено и опасно?“
В днешното дигитално време, терминът добива особена актуалност на фона на нарастващата загриженост за влиянието на неудържимото поглъщане на нискокачествено онлайн съдържание, особено в социалните медии, върху умствените способности и здравето на хората. В началото думата се използва от поколенията Z и Алфа, но тя все по-често се среща и у медиите, търсещи да покажат негативния ефект от виртуалния живот и четенето на блудкаво онлайн съдържание върху отделния човек и обществото.
Вижте още
Фестивалът на драконовите лодки: зов към „Божествения дракон“
Този уикенд (24-25 юни) на езерото Панчарево до София пред
„Линията“ – елегантeн минимализъм в провинцията на Северна Калифорния
В Средновековието и богатите, и бедните са гледали на п
Библиотека „Философия“: Прави ли ни музиката по-добри? – Част 3
Всички ние обичаме музиката, а чрез нея разбираме и себ