Днес се пренасяме в Калифорния, в централата на Епъл, „Apple park”, за да разгледаме една постройка, която е изключително интересен обект от гледна точка на своята архитектура и на използваната строителна технология.
Това е театърът „Стив Джобс“ или по-точно подземният комплекс-аудитория, предвиден за представянето на продуктите на Apple.
Съоръжението, наречено в чест на основателя на Apple, не може да бъде считано за театър в буквалния смисъл на думата. Мястото всъщност е замислено като специална сцена за презентации на продуктите на компанията.
Структурата е открита през 2017 г. Отвън тя наподобява стъклен цилиндър висок 6 метра, чийто диаметър е 47 метра. Но всъщност основната част на сградата е под земята, където се намира просторна зала с капацитет 1000 места.
“Цилиндърът“ на повърхността е просто фоайето на „театъра“. Върхът на „цилиндъра“ се състои от 44 панели, които заедно съставят най-големия покрив от въглеводородни влакна, тежащ 73.2 тона. Вътрешният диаметър на покрива е 41 м. Стените, пък, се състоят от 4 слоя стъкло, а всеки слой включва стъклени пана с дължина 3 м и ширина 5 см. Любопитен факт е, че стъклените стени са единствената опора, на която се държи покривът. По такъв начин се постига ефект на визуална лекота на постройката, която сякаш се разтваря сред обграждащите я дървета. Всички технически и поддържащи елементи и системи за безопасност са скрити в тънки силиконови уплътнители между отделните стъклени пана.
От фоайето на повърхността зрителите се спускат към залата или по каменна стълба,
или използвайки стъклен въртящ се на 171 градуса асансьор, който е една от големите атракции на „театъра“.
Пространството пред амфитеатралната зала е с каменна декорация и е разделено от пана от неръждаема стомана. Облицовката на аудиториума е от американски бял дъб, а в дървените панели са скрити 40 аудиоусилватели като част от акустичната система.
Залата за представяния е проектирана във формата на ветрило, като се създава илюзията за близост на зрителя и презентаторите.
През 2018 г. театърът „Стив Джобс“ печели наградата на Института на структурните инженери за своето структурно изящество.