
Стари? Може би … но живи, по дяволите!
Те се бунтуват срещу наложените от обществото стереотипи за стареене. Вместо да се предадат на самотата или на бездействие в специализираните институции, те избират да живеят заедно, споделяйки ресурси и опит. „Какво ще стане, ако всички живеем заедно?“ питат обитателите на един необикновен дом за възрастни хора, борейки се за по-добро и достойно бъдеще.

На 40 км. от Тулуза се намира малкото и спокойно селце Берат. Преди няколко години двама пенсионери, Ан-Мари Фокон и Мишел Малакарне, купуват старо имение там и стартират любопитния и иновативен проект „La Ménardière“, който предлага алтернатива на традиционните домове за стари хора.


В началото са само двамата. Те решават да се откажат от съдбата, която нашите общества са подготвили за възрастните хора: не искат нито частни грижи на непосилна цена, нито пък общественото решение – престой във все по-некачествен, по-пренаселен и по-скъп дом за възрастни хора, страдащ от недостиг на персонал. Не искат и самота, нито пък безцелно чакане на края. С времето към тях се присъединяват и други пенсионери или хора в предпенсионна възраст, които не искат да живеят сами, нито да попадат в някоя от „онези ужасни институции, където всичко, което можеш да правиш, е да чакаш“.

Пенсионерската резиденция „La Ménardière“ се състои от голямо имение с частни апартаменти и общи пространства, където обитателите могат да се събират, готвят и се радват на социални активности. Градината е център за събития, предлагаща музикални вечери, театрални представления и семинари.


La Ménardière е имение с площ малко над 2 хектара: в него има голяма къща от XVIII век, плувен басейн, стопански постройки, конюшни, парк и др. Самата къща е на три етажа, като първият е общ за всички обитатели. Той разполага с кухня, трапезария, музикална зала, библиотека. Там възрастните хора готвят, хранят се заедно според настроението, забавляват се и се събират.
На втория и третия етаж има около десет апартамента, обслужвани от асансьор. Къщата разполага с голяма градина, в която се провеждат разнообразни културни събития като литературни четения, театрални представления и семинари. Тя е идеална и за концерти под звездите през лятото.


„La Ménardière ” е уникален проект, с това, че е иницииран от самите възрастни хора. Той предлага разнообразни дейности, в които обитателите на резиденцията с радост се включват – от кино и театрални представления до работилници по живопис и занаятчийство. Тези дейности, освен че ангажират обитателите на “La Menardiere”, включват и хората от местната общност. Доминик, бивш лекар, подчертава: „Трябва да преосмислим човешките отношения като цяло и начина, по който се отнасяме към хората в частност“. Целта на проекта на възрастните хора е да се създаде икономически устойчив модел, който да поддържа финансовата независимост на общността.


La Ménardière е не само дом, а и символ на надежда и общност, който доказвайки, че е възможно да се живее качествено и активно, дори в напреднала възраст.
Вижте още
Един поемоцетамол за душата, моля!
Бишъпс Касъл, малък град на границата между Англия и Уе
Библиотека „Философия“: Прави ли ни музиката по-добри? – Част 2
И все пак, защо всички ние имаме чувството, че музиката