„Синът на Земята“ – публично изкуство насред пустинята Гоби

„Синът на Земята“ е гигантска 3D скулптура на китайския съвременен творец и преподавател в университета Цинхуа Дун Шубин. Творбата представлява огромно спящо момченце. Тя е разположена в пустинята Гоби в окръг Гуанджоу, провинция Гансу. Скулптурата с дължина 15 м, височина 4.3 м и ширина 9 м е напомняне, че всички сме деца на тази земя.
За да направи творбата Дун Шубин сканира истинско дете, след което използва 3D принтер за „отливането“ на скулптурата от тухли от червен пясък.
Дун Шубин е известен със своите екологични проекти като „Синът на Земята“ е един от тях. Китаецът неслучайно избира пустинята Гоби за фон на своето произведение. На първо място той е роден в северозападен Китай и е силно привързан към района. Освен това пустинята е много далеч от урбанизираните, направени от човека градини, както и от идеята за тематично създаване на градска скулптура. Това е една безводна, сурова, „изяждана“ от пясъка пустош, забравена от човешката цивилизация.

Поставянето на „Синът на Земята“ е своеобразен начин да „засади“ живот и да обърне внимание на хората, че някога това са били зелени поля и гори, в които е кипял живот. Скулптурата засяга теми като време/пространство, екология/човечество, традиция/модерност.