Музеят Планетата на думите

„Планетата на думите“ – музеят, който учи на любов към словото

През октомври 2020 г. в училище Франклин, една от най-значимите и красиви исторически сгради във Вашингтон, отваря врати  „Планетата на думите“ – музей, посветен на силата на словото и на езика.

Училище "Франклин", Вашингтон

Създател на новата културна институция е Ан Фридман, филантроп и бивша учителка по четене. За Фридман, която вярва, че езикът може да ни свързва, а не да ни разделя, комуникацията е лекарство, а четенето е форма на културно изследване.  

Целта на музея е „да вдъхнови и поднови любовта към думите, езика и четенето у хора от всички възрасти“. Вътре посетителите откриват истинската сила на думите и как те носят радост, насърчават съпричастността и свързват хора от цял свят.

На входа на музея е поставена великолепна скулптура във формата на плачеща върба, проектирана от Рафаел Лозано-Хемър. Стъпките на посетителите задействат аудиозаписи на стотици езици. Културната институция разполага с 11 интерактивни зали, които предлагат невероятни изживявания. Те са предназначени главно за 10-12-годишни деца, които на тази възраст, с превръщането на четенето на книги в задължение, обикновено спират да четат за удоволствие. Възрастните също има какво да научат в музея.

3
6

Зала „Първи думи“ показва процеса на проговаряне, в „От къде идват думите?“ пък, високата над 6 м говореща стена от думи проследява сложността на езиковите корени в английския език. Зала „Говоримият свят“ изследва разнообразието на 31 езика от цял свят (някои само разговорни, а други жестомимични – включително зулу, навахо, амхарски език, както и ирански жестомимичен). Специални посланици, автентични носители на езика, запознават посетителите с родната си реч чрез забавни занимания и обясняват как различията в граматиката и езиковото богатство могат да създадат фундаментално различни виждания и разбирания за света и времето. Посланичката на езика „кечуа“, например, обяснява, че нейният език възприема бъдещето като „зад“ нас, защото ние не можем да го видим, докато миналото е това, което лежи пред нас.

1
7

В зала „Дай ми назаем ушите си“ посетителите могат да изпробват уменията си за публично говорене чрез известни речи, в „Светове на думите“ – да използват думи, за да трансформират цвета в пространството около себе си, във вълшебната „Библиотека“ – да открият как книгите оживяват, в „Отключи музиката“ – да изпеят емблематична песен на караоке. Ако посетителите са група, те могат да влезнат в хумористичната галерия „Майтапене“, за да определят най-смешния сред тях.

Voice-activated exhibits include “Where Do Words Come From,” a 22-foot-tall talking word wall, an acoustically-sealed room where visitors use a teleprompter to deliver their own versions of historic speeches and a karaoke lounge. (Courtesy DuHon Photography/Long Story Short Media)
Voice-activated exhibits include “Where Do Words Come From,” a 22-foot-tall talking word wall, an acoustically-sealed room where visitors use a teleprompter to deliver their own versions of historic speeches and a karaoke lounge. (Courtesy DuHon Photography/Long Story Short Media)

В зала „Думите имат значение“ има поставена кабина за запис, в която посетителите могат да споделят история за това как думите са променили живота им и да чуят истории на други хора. В зала „Продаден съм!“, която показва как рекламодателите използват силата на езика, за да привличат клиенти и да продават, посетителите имат възможност да създадат своя реклама.

PW_lexiconlane-homepage

„Улица Речникова“ е очарователно селце, където посетителите могат да решават свързани с езика „случаи“ и загадки. „Овалната стая“ е отредена на поезията. В това пространство, откъснато от суматохата на другите зали, посетителите се потапят в магията на мерената реч, като четат стихове, а всеки ред поезия се появява и избледнява.

Музеят „Планетата на думите“ е и домакин на училищния шампионат на Северна Америка по скрабъл.