Кариерата на колумбийския художник, скулптор и визуален творец Педро Руис започва през 80-те години на миналия век.
Той е роден в Богота през 1957 г., учи в Националното училище за изящни изкуства в Париж. След като прекарва известно време в Париж, той се завръща в родината си където работи в рекламна агенция.
С времето обаче осъзнава, че това, което наистина го вълнува е изкуството и най-вече концептуалното изкуство.
В своето творчество Педро Руис засяга различни социални и политически въпроси както в Колумбия, така и по света. Например, неговите творби „Любовта витае около нас“ (забравата за красотата на природата),“Злато“(необходимостта да познаваме корените си), „Манифест за прогонванията“ (хората, напускащи домовете си заради военни конфликти) засягат проблеми, с които се сблъсква колумбийското общество, но които съществуват и в много други страни.
Особено силно в творчеството на Руис е застъпена темата за природата, която присъства в почти всички негови творби, защото, художникът споделя,“природата е сила върху която нямаме контрол и с която трябва да живеем в хармония“.
Други теми, които вълнуват колумбийския творец са проблемите на бежанците, търговията с наркотици, ръста на престъпността в Колумбия, големият брой жертви на автомобилни катастрофи.
Педро Руис организира и арт работилници за деца, младежи и възрастни, насочени към откриването на любовта в себе си, между хората и към природата и към едно по-пълноценно изграждане на идентичността на участниците.