Хенгаме Голестан и последният ден без хиджаб за иранските жени

Хенгаме Голестан е една от първите жени-фотографи в Иран. Тя започва да снима когато е на 18 години и развива своите фотографски умения докато асистира на съпруга си, известният фотограф Кавех Голестан.

© Хенгаме Голестан
© Хенгаме Голестан

Хенгаме е сред малкото документални фотографи, които улавят кадри от уличните протести в Техеран и особено от протеста на жените по време и веднага след Иранската революция от 1979 г. Тогава тя е на 27 години и има зад гърба си една изложба в Иранския музей за съвременно изкуство. Хенгаме взема фотоапарата на мъжа си и се отправя към улиците на Техеран, за да заснеме кадри, към които днес малцина остават равнодушни. Бягайки от държавните служители, тя прави снимка след снимка. А на тези снимки са иранските жени с непокрити глави – студентки, юристки, учителки, медицински сестри и всякакви други професии. 100 000 жени излизат на протест срещу новия закон, според който жените нямат право да излизат от дома си без хиджаб. За съжаление това е последният ден, в който те са на улицата с развяти коси. И Хенгаме Голестан е сред тях, за да запечата момента.

© Хенгаме Голестан

Хенгаме Голестан успява да направи изложба с част от своите знаменити снимки едва след като през 1984 г. заминава със съпруга си за Англия. По-голямата част от снимките стават публично достояние чак през 2015 г. В Иран естествено тези снимки не са публикувани, а излагането на каквито и да било фотографии, направени от иранката е забранено. През 1981 г. Хенгаме Голестан документира и живота на жените в Кюрдистан – по време на работа, на молитва, на протест.

HengamehGolestan
© Хенгаме Голестан

И до днес иранската фотографка е ангажирана с акции, защитаващи правата на жените както в Иран, така и на други места.