Преди време в Музея на Израел, в младежкото крило за обучение по изкуство имало безлично дворче, в което се складирали скулптури и каменни ваяния. След реконструкция през 2015 г. то е превърнато в централно място за отдих на посетителите.
Благодарение на старанието на двама архитекти възрастните вече могат да се наслаждават на различни произведения на изкуството, а децата – да играят на воля в истинска къщичка на дърво, при това без да бъдат спирани от родителите си в това забавление.
За да се използва по-рационално пространството, от музея решават там да бъде създадена удобна зона за отдих и сладки разговори, като се направи реконструкция на двора. С преобразуването на пространството се заемат креативните архитекти Ифат Финкелман и Дебора Уаршавски, които подхождат нестандартно към идеята и създават на мястото площадка за игра, чийто главен герой става една къщичка на дърво.
Идеята се ражда докато двамата оглеждат двора. Там те виждат огромно дърво, което трябвало задължително да бъде запазено. Имало и други насаждения, които също било добре да не бъдат премахвани.
Съгласно проекта за реконструкция пространството около дървото е превърнато в импровизирана горска полянка, като площта около дървото е покрита с еластично гумено покритие, прикривайки така мощната коренова система на дървото. До поляната е поставена голяма пейка, която плавно преминава в стълба, водеща към къщичката.
За да не бъде повредено дървото и за да не се нарушава естествения му растеж, структурата е монтирана върху метална рамка, поддържана от стоманени опори. Тъй като стволът на дървото преминава през дървената конструкция, той е ограден с голяма мрежа, която предпазва дървото от нежелани атаки, като в същото време децата са сдобиват с допълнителна развлекателна зона.
Самата къщичка е сглобена от летви, фиксирани на разстояние 2 см една от друга. Този дизайн на къщичката позволява по-добрата й естествена вентилация и осигурява допълнително светлина.
Вечерно време пък структурата се превръща в ефектна арт композиция, изпълняваща ролята на голямо осветително тяло. Благодарение на LED светлините, вградени в мрежата покриваща ствола на дървото, мекото осветление, проникващо през решетестата структура, създава интересен визуален ефект.