„Кралиците на философията“: от Хипатия до Хана Аренд
Съвсем наскоро бе публикувана книгата на Ребека Бъкстон и Лиза Уайтинг „Кралиците на философията“. Книгата представя невъзпятите жени-философи в нашата история. Двете авторки се решили на тази крачка след като осъзнали, че в повечето учебници и наръчници по философия, не се споменава нито една жена. Докато търсят книга с историята на най-великите женски умове, те не открили нито една.
„Намерихме, все пак, книга, наречена „Великите философи“, където всяка глава беше за мъж и написана от мъж. Това е обичайно, като повечето философи са мъже и повечето училища преподават само „великите“, които по случайност са все мъже. Наскоро философът Антъни Грейлинг публикува книгата „История на философията“. В книгата няма нито една глава посветена на жена философ, но има три страници и половина преглед на „феминистката философия“, където само една жена е спомената по име“, споделят Бъкстон и Уайтинг.
Бъкстон подчертава, че причината не е в това, че няма жени философи. Тя посочва Хипатия от Александрия, математик, философ и астроном, „тя е била изключително популярна за времето си – политиците са ходели при нея за съвет и тя е била известна просто като „Философът““. Бъкстон посочва и Мери Астъл, протофеминистка писателка и философ.
„Не е като тези жени никога да не са били вземани на сериозно, като взискателни и интелигиентни хора, от техните съвременници. Защо тогава те са били забравени?“, пита Бъкстон. „Отговорът, който обикновено дават хората, които не са включили жени в своите антологии на философията, е, че никоя от тях не е била достатъчно влиятелна или не е създала достатъчно висококачествено произведение за да бъда включена. Но, когато научиш и малко за тези жени в книгата, виждаш, че някои от тях всъщност са били добре известни във времето в което са живели.“
От Мери Уолстънкрафт и Симон дьо Бовоар до Бан Джао, известната китайска историчка, и Анджела Дейвис, политическа активистка, книгата цели да осветли читателя за „начините, по които историята на философията се е отнесла несправедливо към жените“.
Според Бъкстон, много хора имат „напълно изкривено“ разбиране за историята на философията. „За да разберем правилно миналото, трябва да обърнем внимание на тези, които са забравени“, казва тя. „Тези жени са имали невероятно ценни идеи, които все още влияят на начина, по който виждаме света днес.“
Вижте още
Зара Ръдърфорд: Жените пилоти все още са социално неприемливи
Зара Ръдърфорд е едно изключително земно момиче, което