Може би не знаете имената на много от архитектите, повлияли на облика на българските градове от първата половина на 20 век, но едно от тях е почти сигурно, че сте чували и това е името на арх. Георги Фингов. Фингов е създател на едни от най-красивите и емблематични сгради в София, Плевен, Свищов, Велико Търново, Бургас и др.
Георги Фингов е роден на 13 май 1874 г. (стар стил) в Калофер в семейството на просветителя Димитър Фингов. Средното си образование кара в Пловдивската мъжка гимназия, а след това заминава за Виена, където учи архитектура.
Там е взет под крилото на друг виден български архитект, Йордан Миланов. След завършването Фингов работи като асистент при своя професор Карл Кьониг. Като такъв той проектира детайлите в купола на представителната жилищната сграда Филипхоф във Виена. За съжаление, по време на бомбардировки през Втората световна война, сградата е разрушена.
След като се завръща в България, Георги Фингов отваря свое студио първо в Пловдив. През 1902 г. се мести в София, където е нает като директор на архитектурния отдел в Столична община.
По това време Фингов създава, съвместно със своя съгражданин арх. Киро Маричков ново архитектурно студио. Двамата си сътрудничат до 1909 г.
От 1903 г. до 1906 г. Фингов оглавява отдела за изграждане и поддръжка на царските дворци в Министерство на обществените сгради.
Тази длъжност той наследява от арх. Фридрих Грюнангер, също създал много емблематични сгради в България.
Георги Фингов напуска министерството през 1907 г., за да започне отново своята частна практика. През 1911 г. заедно със Димо Ничев и Никола Юруков създава архитектурното студио „Фингов, Ничев, Юруков“, чието дело са множество забележителни сгради. Дейността на фирмата е спряна по време на Балканските войни и Първата световна война, в които тримата взимат участие. От 1926 г. до 1938 г. архитектът отново работи самостоятелно.
Георги Фингов умира на 10 януари 1944 г. по време на бомбардировките над София заедно със съпругата си Райна. Делото на арх. Фингов променя урбанистичния облик на София.
Сред най-известните му сгради са Чиновническото застрахователно дружество „Феникс“ , Чиновническо кооперативно застрахователно дружество, Софийска банка, къщата на Адолф Функ, къщата на Горгас и др.