
Седемте смъртни гряха през погледа на Луи-Леополд Буали
Творчеството на френския художник Луи-Леополд Буали (1761-1845) е изпълнено с хумор и тънки наблюдения върху хората. Той умеел да осмива и същевременно да разбира човешките слабости по такъв начин, че картините му и до днес карат зрителя да се усмихва и да се замисля.
Майстор на жанровите сцени Буали обичал да рисува образи от ежедневието: от светските приеми до ежедневните дреболии. Картините му осмиват навиците на буржоазното общество, любопитните взаимоотношения между хората и наблюдават отблизо всички нюанси и пороци на човешката природа. Именно това прозрение го кара да създаде серия от картини, посветена на Седемте смъртни гряха. В тези картини Буали се разкрива с цялата си ирония и любов към драматичните персонажи. Преди да се потопим в света на греховете, нека се запознаем накратко с художника. Луи-Леополд Буали започва своя път в живописта в много бурно за Франция време – при стария режим и в разгара на Революцията.

Син на скулптор, Буали е самоук художник, който прави първите си стъпки в рисуването още в ранна детска възраст: първите си творби създава на 12-13 годишна възраст. По-късно впечатлени от произведенията му, представители на Ордена на Св. Августин го канят да работи при тях, в което време създава около триста портрета. Междувременно се обучава и в илюзорната (Trompe-l’œil) живопис. Луи-Леополд Буали се радва на известност и признание още приживе. Той е сред първите художници, които създават литографии и натрупва състояние от продажбата им, както и от продажбата на свои картини. И до днес Буали е високо ценен за майсторството си в областта на маслената живопис.
А ето и картините на Луи-Леополд Буали посветени на Седемте смъртни гряха:

ГОРДОСТ
Изобразява двама мъже, всеки от които представя социалните контрасти на френското общество през XIX век.
Вляво е аристократ: облечен е в луксозна дреха с цветни панделки и бижута, които подчертават високото му положение. Позата и изражението на лицето му изразяват високомерие и самоувереност; главата му е леко повдигната, погледът му е надменен и леко презрителен. Подобен образ често се свързва с разглезеното високомерие на аристокрацията, което Буали умело подчертава.

ЗАВИСТ
Тази картина на Буали изобразява две жени, едната от които гледа завистливо предмет в ръцете на другата. На картината жената вдясно, която изглежда доволна и уверена, държи красива кърпа или парче плат с богата шарка. Тя го гледа с лека усмивка, потънала в мислите си. Другата жена, която стои до нея, изглежда много по-скромна. Погледът ѝ е съсредоточен върху предмета в ръцете на приятелката ѝ, устните ѝ са плътно стиснати, а позата ѝ сякаш достига до облеклото на другата жена. Тя пристъпва малко напред, почти незабележимо, но достатъчно, за да изрази желанието си да притежава предмета.

ГНЯВ
Тази карикатура изобразява трима мъже, които са в яростен спор. Лицата им са изкривени от гняв, гледат се злобно един друг и изглежда, че скоро ще се стигне до бой. Художникът използва преувеличени, гротескни изражения, за да подчертае бурните емоции на героите: напрегнати лицеви мускули, гневни погледи, сковани движения на ръцете. Централният мъж буквално е надвиснал над другия, а спорът им изглежда много агресивен и разгорещен.
Карикатурата напомня на публиката, че гневът лишава хората от разум и поражда конфликти.

ЛЕНОСТ
Един от най-ироничните и забавни образи в поредицата. В картина, символизираща мързела, Буали изобразява семейство, което спокойно се е свило на стол. Позата на момчето, бледото му лице и напълно отпуснатият му вид подсказват, че то никога няма да се изправи от само себе си, както и жената до него. Буали майсторски си играе с детайлите – увисналите клепачи, небрежната поза и спокойната атмосфера внушават усещане за инертност и пасивност. Цялостният колорит е мек и пастелен, което подчертава спокойствието на сцената, но и нейния застой … сякаш целият свят може да изчака семейството да си „почине“ още малко.

АЛЧНОСТ
Мъжът седи пред отворен сандък, пълен със злато, което явно не възнамерява да сподели. Лицето му изразява алчното задоволство от притежаването на богатство, а жестовете му са скъпернически и насочени към сандъка, което символизира манията му по материалните неща. Жената, която стои отзад, наблюдава мъжа с мрачно и укорително изражение, изразяващо или презрение, или осъждане на алчността му. Погледът на жената не е насочен към гърдите, а към мъжа, може би осъзнавайки пагубността на подобна зависимост.
Тази картина илюстрира моралната поквара на алчността и нейното разрушително въздействие върху хората и техните взаимоотношения. Буали предава това чрез композицията и изражението на лицата на героите, като подчертава напрежението между тях.

ЛАКОМИЯ
Тук художникът изобразява сцена на прекомерна наслада от храната, подчертавайки страстта на чревоугодничеството. На картината са изобразени трима герои – двама мъже и една жена, които се хранят лакомо, наведени съсредоточено над чиниите си. Фигурите са разположени близо една до друга, създавайки усещане за затвореност и ограниченост. Лицата на героите показват гротескни, преувеличени изражения на алчност и удоволствие. Мъжете и жената са толкова заети с яденето, че изглеждат откъснати от света около тях. Позите им, тесните дрехи и леко разрошените прически им придават леко комичен, но и порочен вид.

ПОХОТ
Тази картина представя една наситена с еротична атмосфера и напрежение сцена. На платното са изобразени мъже, наведени над младо спящо момиче. Момичето лежи на леглото, лицето ѝ е спокойно и беззащитно, което подчертава нейната уязвимост. Мъжете, от друга страна, изглеждат изключително съсредоточени върху целта си. Позите и израженията на лицата им внушават усещане за алчност и желание, което създава дисонанс между спокойствието на момичето и агресивното внимание на мъжете. Като цяло творбата предава силно усещане за похот и манипулация, подчертавайки тъмната природа на този грях.