„Root bench“ – когато пейката в парка не е просто пейка
Публичното изкуство има съществена роля в общественото пространство, защото подобрява креативността по отношение на това пространство и го оживява и одухотворява.
Отчасти арт-обект, отчасти градска мебел, инсталацията „Root bench“ („Пейка-корени“) в сеулския арт-парк Ханган не се поддава на определени квалификации. Съчетаваща архитектура и мебелен дизайн, тя размива границата между изкуствената и природната среда.
Инсталацията, разработена от южнокорейското студио Yung Ju Lee Architecture, представлява пейка, наподобяваща корени на дървета, които пълзят по тревата в парка.
Композицията е с диаметър 30 м. Състои се от пейки, които плавно се издигат и спадат на различни височини. Те се поддържат от метална конструкция и бетонни основи, а повърхността им е дървена. На тях може да се седи или лежи. Може дори и да се тича по тях.
Дизайнът на пейката, който печели първо място в Арт конкурса на Ханган, е създаден с помощта на компютърен алгоритъм, който генерира сложната триизмерна геометрична пейка. Тя има и осветление отдолу, което нощем създава една романтична и уютна атмосфера.