„Мойсей“ на Микеланджело
Още когато е създадена, скулптурата „Мойсей“ на Микеланджело Буанароти е възприемана като едно от най-великите творения на човешкия гений. С помощта на един пластичен език, който по мощ и богатство принадлежи към най-висшите достижения на изобразителното изкуство, старозаветният герой излъчва колосална духовна сила.
Скулптурата е част от проект на Микеланджело за гробница на Папа Юлий II. През 1505 г. папата се обръща към италианския майстор с молба да изгради гробницата. Проектът на Микеланджело се различавал от традиционните за това време гробници и представлявал величествен, свободностоящ мавзолей, украсен с 40 статуи с ръст по-голям от човешкия. След кавга с папата по финансирането на проекта, работата по гробницата спряла. По-късно тя нееднократно се възобновявала и спирала.
Цели 30 години след смъртта на папа Юлий II, през 1545 г., в църквата Сан Пиетро ин Винколи (или „Свети Петър в окови“) била изградена двуетажна гробница, в която били включени 6 статуи, направени от Микеланджело в свободното му време. Сред тях е и тази на Мойсей, която италианският майстор прави от 1513 г. до 1516 г. Той замисля щателно всеки детайл в скулптурата: позата на героя, завъртането на главата, движението на ръцете и дори погледът, който задава настроението на целия образ.
235-сантиметровата мраморна статуя на Мойсей излъчва всепоглъщаща страст, воля, решителност и желание за действие, едно върховно напрежение на човешката енергия, докато тялото стои в пълен покой. Идеята на Микеланджело е чрез образа на Мойсей, който повежда своя народ далеч от мъченията в Египет да изрази вярата си, че папа Юлий II ще спаси Италия от завоевателите й.
Вижте още
„Зад тези врати земята стене“ – Саласпилския мемориален комплекс
„Саласпилс“ (известен и като „Куртенгоф“) е концентр
Лучо Фонтана – радикалният авангардист на 20-ти век
Лучо Фонтана е знаменит италиански художник-абстракци