През 1963 г. Скопие става жертва на разрушително земетресение, вследствие на което много от сградите и инфраструктурата са срутени и унищожени. Възстановяването на града е поверено на японския архитект Кендзо Танге, който вижда в разрушения град възможност да експериментира с архитектурата на модернизма. Така в македонската столица се появяват множество сгради в бруталистки или ексцентричен стил.
Забележителна със своята архитектура е и Централната поща на Скопие, която е сред сградите, построени в бруталистки стил.
Модернистичната постройка от периода след Втората световна война е по проект на архитект Янко Константинов, който преди това е работил с легендарния финландски архитект Алвар Аалто.
Част от сградата е готова през 1974 г., а пълното й завършване е през 1982 г. Структурата е изключително стабилна, което се обяснява с това, че материалът, използван за направата й, е подсилен бетон.
Пощата е изградена във формата на лотос, като символ на възстановяването на града след опустошителното земетресение.
Тя е построена на два етапа: първо са построени основната сграда и кулата, вдъхновени от намиращата се от другата страна на р. Вардар крепост. Вътрешният централен елемент с кръгла форма, „лотосът“, е завършен чак през 1982 г.
Вътре в сградата, под купола на „лотоса“, са създадени кубистки стенописи, изобразяващи ужаса на земетресението и последвалото възраждане на града.
През 2013 г. пощата става жертва на пожар, като много от оригиналните елементи, сред които куполът и стенописите, са сериозно увредени.
През 2021 г. сградата е включена в списъка на 7-те най-застрашени обекта в Европа.
Съставянето на такъв ежегоден списък е гражданска инициатива, целяща да привлече вниманието на европейските граждани към рушащи се архитектурни обекти, които са с национално и европейско архитектурно значение.