Крал Чарлз III – един от най-продаваните британски художници
Освен крал на Великобритания и патрон на проекти за защита на околната среда, крал Чарлз III е и талантлив художник-акварелист. Въпреки че той самият се определя като „художник-любител“ и „ентусиазиран аматьор“, британският монарх е почетен член на Кралската художествена академия и на Кралското общество на акварелистите.
Чарлз III не продава оригиналните си картини. Продажбата на копия на творбите му обаче възлиза на около 2 млн. паунда за периода 1997-2016 г., което го превръща в един от най-продаваните британски художници.
Парите от продажбите на картините на Чарлз III отиват изцяло в благотворителен фонд, който подкрепя различни проекти.
Насърчен от преподавателя си по изкуство в училището „Гордънстоун“ в Шотландия, Чарлз III започва да рисува през 70-те години на миналия век. Има късмета да е обучаван от някои от най-добрите британски художници по това време, сред които Джон Непър, Джон Уорд, Дерек Хил, Едуард Сийгоу и др.
Първите картини на Чарлз, тогава Принцът на Уелс, са представени на изложба в замъка Уиндзор през 1977 г. наред с творби на Кралица Виктория, която също била запален акварелист. Изложбата се оказва особено успешна и е последвана от множество експозиции на специализирани и благотворителни мероприятия. Чарлз III подписва картините си под псевдонима A.G. Carrick, като A и G са две от имената му: Артър и Джордж, а Карик идва от една от титлите му – граф на Карик.
Акварелите на Чарлз III често изобразяват места, които са добре познати на краля и с които той е дълбоко свързан емоционално, като например замъка Балморал, кралските резиденции „Хайгроув“ и „Сандрингам“ и пейзажите около тях, както и други природни красоти в Шотландия и Англия.
Освен картините с близки на сърцето му места, Чарлз III създава и много акварели на пейзажи от Гърция, Швейцария, Танзания, Турция, Япония, Хонконг и др., които го впечатляват по време на негови частни посещения по света.
Чарлз III не пропуска да се отдаде на любимото си хоби във всеки един момент, в който графикът му позволява. А акварелите му могат да дадат добра представа на зрителя за начина, по който интерпретира заобикалящия го свят.
От картините му е видно, че Чарлз III предпочита да рисува природни пейзажи, планини, потоци и гледки от кралските имения, като едно от любимите му места е районът около замъка Балморал.
Картини на Чарлз III са поставяни върху марки на Кралската поща на Великобритания (1994), върху ски пас в Клостерс (1997 г. – Швейцария), където кралят обича да отсяда и да рисува планинските пейзажи, както и върху етикет на луксозно вино (2004).
През 2000-та година заедно с художничката Катрин Гудман основава художествено училище, което е едно от малкото учебни заведения, предлагащи специално обучение за хора, желаещи да се научат да рисуват.
Чарлз III има топли взаимоотношения с английските художници като още през 80-те години започва да ги кани да го придружават на официални визити в чужбина и да визуализират върху картини своите впечатления – една традиция, която продължава и днес.
Връзката на британския монарх с изкуството не се изчерпва само с неговите картини. През 1980 г. той пише и издава детската книжка „Старецът от Лох Нагар“, която е илюстрирана от художника и архитект Хю Максуел Касън. Кралят умее също така и да свири на виолончело.