каменоломни като сцени в Китай

Каменните кариери като сцени за култура

Сред планинския пейзаж на окръг Дзинюн, провинция Джъдзян в Китай, са разпръснати над 3000 изоставени каменни кариери.

През април 2021 г. студиото „DnA Design and architecture” на архитектката Сю Тиентиен, която от дълго време се занимава с проекти в селските райони на съседния окръг Сунян, е поканено от ръководството на Дзинюн да преобрази някои от множеството налични каменни кариери, които от години са затворени за посетители, макар че привличат вниманието на туристите със своята красота. Някъде около 2000-та година, каменните кариери са забранени и постепенно те биват изоставени.
©Wang Ziling

С минимална намеса в облика на пространството и минимално разходване на средства, за по-малко от година Сю Тиентиен реновира три от общо девет възложени й каменоломни, като ги трансформира в концертна зала, обществена библиотека и зала за различни културни събития.  

©Wang Ziling
©Wang Ziling

Изсечените пещерни пространства в Дзинюн имат хилядолетна история и са символ на занимание, съществувало още от времето на династия Сун (960-1279 г.). „Трудно е човек да си представи, че всички тези над 3000 пространства са изсечени от човешка ръка. Гигантските пещерни кариери имат различни и странни форми. Всяка от тях е като огромно произведение на ландшафтното изкуство“, споделя архитектката.

©Wang Ziling
©Wang Ziling

Сю Тиентиен избира да реновира три каменни кариери (№8, №9 и №10) в близост до гр. Сиенду, които имат интересен червеникав цвят на стените поради вулканичния си характер. Огряни от слънцето те излъчват особено усещане за топлина.

©Wang Ziling

Кариера №10 e затворена от три страни. Днес тя е изложбено пространство под открито небе, което представя историята на каменоломното дело. Още преди да започне проекта Сю Тиентиен провежда разговори с местното население, което й споделя, че иска да има една кариера, в която да се показва историята на вече несъществуващата индустрия – дълги години основен поминък в района.

©Wang Ziling

Кариера № 9 също е открито пространство. След като е затворена през 2000-та година, тя е използвана от местните като рибарник. Интересно е, че каменните кариери могат да се похвалят с прекрасна акустика като в кариера №9 от архитектурното студио на Сю Тиентиен добавят само звукоабсорбиращи панели, за да скъсят вибрационния ефект и тя е превърната в концертна зала.

©Wang Ziling

Кариера №8 е полуоткрито пространство, чийто горен край се издига на 38 метра над земята. Китайската архитектка запазва някога създадените платформи и стълби. Това място тя превръща в обществена библиотека.  

©Wang Ziling
©Wang Ziling
©Wang Ziling