Пулицър

Как три сестри спечелиха първия Пулицър с биографията на своята майка

През 1917 г. когато жените в Америка все още се борят за избирателните си права и във време, в което светът на журналистиката и издателската дейност е запазен основно за мъжете, три сестри триумфират с първата награда Пулицър в сферата „биография, автобиография или мемоар“. Това са сестрите Хауи, които описват житейската история на своята майка Джулия Уорд Хауи – поетеса, есеистка, аболиционистка и страстна защитничка на правата на жените.

Джулия Уорд Хауи
Книгата, която дълги години е пренебрегвана в американското общество, разкрива дългия и сложен професионален живот на Джулия Уорд Хауи. Макар някои литературни критици да недоумяват как именно тази биография с възхваляващ тон печели „Пулицър“, все пак нещо важно, което трябва да се отчете, е времето, в което е написана и трудностите, с които сестрите се сблъскват, докато я пишат в продължение на няколко години.
Трите сестри живеят на стотици километри една от друга, всяка със своите домашни задължения и професионални предизвикателства. Две от сестрите – Лаура Елизабет Ричардс и Мод Хауи Елиът – вървят по стъпките на майка си и стават писателки. Лаура пише множество детски истории, над 90 книги, включително биографии на Флоранс Найтингейл и Жана д`Арк. Мод e романистка и се занимава с подкрепа на изкуството. Тя е сред основателите на музея за изкуство в Нюпорт. Третата сестра, Флорънс Хол пише основно образователни книги за етикета и чете лекции за правата на жените.
Лаура Елизабет Ричардс
Мод Хауи Елиът
Флорънс Хол
През целия период на писане на биографията, сестрите непрекъснато разменят писма с чернови, обсъждат тона на книгата, структурата й, точността на спомените си, моментите и постиженията на майка си, на които да наблегнат, като в същото време се стараят да не допуснат книгата да стане скучна.
Животът на Джулия Уорд Хауи е наистина забележителен. Тя живее 92 години и успява да се утвърди като писателка и активистка във времена, в които е рядкост жена да се наложи в обществения живот. Заедно със съпруга си отглежда шест деца, а творбите й често оказват влияние върху ключови движения в Америка в края на 19-ти и началото на 20 век. Песента „Battle hymn of the republic” (“Glory, Glory, Hallelujah”), написана от Хауи, и до днес е една от най-святите патриотични песни на Америка, макар много хора да не знаят кой е авторът. Песента е добре позната и по света, заради непрекъснатото й използване както в политически събития, така и в седмото изкуство (https://www.youtube.com/watch?v=xQhyWv-PeVE).

Книгата на сестрите Хауи е публикувана през декември 1915 г. Не е ясно как е номинирана за наградата „Пулицър“. Журито трябвало да избере „най-добрата американска биография, разказваща за патриотична и безкористна служба към народа и илюстрирана с ярки примери, изключвайки като твърде очебийни имената на Джордж Вашингтон и Ейбрахам Линкълн“.