Някъде там, дълбоко в пустинята Сахара, сред необятното й море от пясъци, охранявани от крокодили, се крият тъмните води на гелтата „Аршей“ – едно от най-зашеметяващите и труднодостъпни места в Африка. Думата гелта идва от арабски и означава „пустинно езеро, скалист водоем“.
Гелтата „Аршей“ се намира в североизточен Чад, на 4 дена път от столицата Нджамена. Тя е малко местенце в необятната пустиня, което напомня за отминалите й преди хилядолетия години на зеленина. Днес мястото около този оазис е едно от най-суровите и враждебни към човека места на планетата.
Гелтата е постоянно езеро с дълбочина горе-долу до коленете, захранвано от водно пространство, намиращо се дълбоко под пустинята. Водите на езерото не са питейни … поне за човека. Камилите обаче не пропускат да се напоят в този черноводен оазис.
А водите са почернели от екскрементите на хилядите камилите, които минават през тях. Гелтата е и едно от най-известните местообитания на крокодили в Чад, чиито брой през годините намалява все повече заради сушата и преследването им от човека.
Оазисът „Аршей“ е сгушен сред величествените скални отвеси на платото „Енеди“ и от векове е жизненоважна спирка за пустинни пътешественици и търговци.
Освен водата, която се ползва от камилите в пустия район, в гелтата „Аршей“ има още едно забележително нещо. Този път, то е дело на човека.
Това са скалните и пещерни рисунки, датиращи от преди 5000 години, когато районът е процъфтявал и е бил пълен с живот. Рисунките, изобразяващи сцени от всекидневието, са хипнотизиращ поглед в миналото.