Гамсутл е едно от най-древните селища на територията на днешен Дагестан. Смята се, че селото съществува повече от 1600 години, тъй като в околностите му са открити артефакти от различни епохи и религии. Но животът на Гамсутл приключва през 2015 г. когато умира последният му жител, Абдулджалил. Старецът живеел съвсем сам в отдалеченото село, наслаждавал се на тишината и спокойствието и посрещал с радост любопитни туристи, на които разказвал историята на селището.
Гамсутл се намира на планински връх, на височина 1500 м над морското равнище. От селцето се открива зашеметяваща гледка към околните планински върхове и към пропастите, които го заобикалят.
Гамсутл може да се похвали със своите къщи, които напълно се вписват в заобикалящата ги природа. Те не само са изградени от камък, но и са облицовани с него. Някои от къщите са многоетажни, имат масивни дървени врати и веранди, които сякаш изникват директно от скалите. На някои от вратите могат да се видят резбовани символи и послания от различни религии и култури, историята на които ще остане тайна за следващите поколения.
За съжаление покривите на къщите се рушат твърде бързо, тъй като са от пръст и технологията на правенето им е такава, че за да функционират, трябва да бъдат обновявани ежегодно. В противен случай започват да текат и да се рушат.
Когато човек гледа състоянието на рушащото се село днес, е трудно да си представи, че някога (преди около 40 години) тук е имало училище, поща, болница и дори родилен дом. А пътуващо кино е посещавало селото по съществуващ път, следи от който днес изобщо не са останали.