
Червеният мост в Къмбрия – силата на един прост материал
Стив Месам е британски съвременен творец, който създава мащабни и специфични за определено място инсталации. Обикновено те са с някакво екологично послание.
Една негова уникална инсталация е „Хартиеният мост“ (2015),която той изгражда в планинския регион и национален парк „Lake District”, намиращ се в историческото графство Къмбрия в Северозападна Англия.

Освен, че представлява уникално инженерно постижениe, „Хартиеният мост“ е отражение на връзката между архитектурата, изкуството, околната среда и самобитността на района. За направата на моста, Стив Месам използва специално изработена хартия от хартиената фабрика „Джеймс Кропър“ в Бърнсайд, която не само е водещ производител на цветна хартия, но според Месам е и „единствената фабрика за хартия в света, която е в състояние да произвежда хартия с такава жизненост и цвят в съответствие със строгите екологични стандарти, които изисква „Хартиеният мост““.


Инсталацията, разположена над планинска рекичка, от двете страни на която има туристически пътеки, е направена от 22000 червени хартиени листа и тежи 4.2 тона. Блокове от по 1000 листа са поставени върху дървена дъгообразна форма, разположени между две опори, като забити в нея клинове осигуряват стабилността и здравината на хартиената конструкция, за която не са използвани нито лепило, нито болтове или пък други крепежни елементи.

„Хартиеният мост“ е временна арт инсталация, създадена по поръчка на туристическа компания в долината Грисдейл в Къмбрия. На естетическо ниво творбата действа като фокусна точка в обширен открит пейзаж. Яркочервеният цвят привлича погледа и се намесва в естествената среда, като същевременно създава композиционен баланс със зеления фон и водния поток.


Инсталацията е изключително екологична, тъй като хартията е прост материал, направен от дървесна маса и вода. Материалите са в синхрон със заобикалящата ги природна среда. А след края на инсталацията, цялата хартия, използвана в нея е върната в хартиената фабрика за рециклиране – повторно разграждане и превръщане в нова хартия. Този цикъл е част от цялостното екологично послание на творбата.

Архитектурата от хартия и картон не е нещо ново. Токийският архитект Шигуру Бан е построил редица временни и постоянни структури от картон – включително мост във Франция. Но в тази инсталация за първи път липсват крепежни елементи, което я прави уникална.

Разработката на „Хартиеният мост“ продължава три години с прекъсвания. Изградени са няколко работещи модела в мащаб 1:4, за да се тестват елементите на конструкцията, включително влиянието на дъжда върху структурната й цялост.
Вижте още
„Arkenwalk” – пътеката, която среща изкуството и функционалността
От гарата до музея за съвременно изкуство „Arken” в датс
„Да си представим мира“ с Йоко Оно
Тя е по-известна като съпругата на Джон Ленън, но Йоко О