Забравените творци на България: скулпторът Любен Димитров
Софиянци сигурно често минават покрай Народния театър, Квадрат 500, Софийския университетq БНБ. Но улисани в ежедневието забелязват ли красивите скулптурни композиции по фасадите на емблематичните за столицата сгради?
Интересното е, че много от тези композиции са дело на скулптора и художник Любен Димитров, роден на днешната дата преди 120 години.
Той е считан за един от пионерите на декоративно-монументалната пластика в българското изобразително изкуство.
Любен Димитров е роден на 5 юни 1904 г. в с. Мусина. Като малък вижда композицията „Те победиха“ на Иван Лазаров, която силно го впечатлява.
Когато години по-късно започва следването си в Художествената академия в София, късметът му се усмихва и той учи именно в класа на проф. Лазаров.
След като се дипломира започва работа в Академията като преподавател по каменоделство, а от 1954 г. преподава декоративно-монументална скулптура.
Любен Димитров е сред основателите на Дружеството на новите художници през 1931 г. Член е и на дружеството „Родно изкуство“.
Той е автор на множество паметници, барелефи, скулптурни портрети и взема участието в оформлението на национални представителни сгради като тази на Народния театър, Галерията за чуждестранно изкуство, Българската народна банка, Софийския университет (заедно с Иван Фунев), Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи, Народната библиотека.
Създава скулптурното оформление на интериора на Паметника на свободата на връх Шипка.
Негово дело са скулптурни портрети на известни интелектуалци като Сава Огнянов, Тодор Влайков, Йордан Йовков, Илия Бешков, Александър Балабанов, Елин Пелин, Сирак Скитник.
Любен Димитров напуска този свят на 95-годишна възраст.