Поантилизъм е техника на рисуване, при която картината се създава чрез множество малки, ясно изразени цветни точки. Названието на термина идва от френската дума “point” – точка. Поантилизмът се развива именно във Франция, като разклонение на импресионизма.
Терминът е измислен и използван подигравателно от арт критици през 90-те години на 19 век, които не одобрявали този вид рисуване. Днес негативната конотация е изчезнала.
За основатели на поантилизма са считани художниците Жорж Сьора и Пол Синяк. Други известни представители на това направление са Анри Крос, Люсиен Писаро, Максимилиен Люс, един от основателите на импресионизма Камий Писаро, както и Ван Гог.
Техниката на поантилизма е в ярък контраст с традиционния метод на смесване на боите върху палитрата на художника. Тук няма предварително смесване на боите за получаване на определен цвят, а има директно нанасяне на точки върху платното.
Тази техника разчита на оптическия ефект, т.е. на способността на окото и ума на зрителя да смесят цветните точки в цялостен цветен образ. Поантилистите използват основно маслени бои заради тяхната гъстота и способност да не се разтичат, но по принцип могат да бъдат използвани всякакви бои.
Техниката за рисуване с точки съществува на различни места по света – Китай, Индия, Тайланд, Индонезия, Персия и т.н.
За най-ранни творби на този вид изкуство са считани някои орнаменти, създадени от австралийските аборигени още преди около 40 000 години. Именно тези австралийски открития заинтересували европейските изкуствоведи и художници през 19 век.