Стъклената къща на Филип Джонсън и нейните безценни тапети
Стъклената къща е най-знаменитото произведение на американския архитект и дизайнер Филип Джонсън и икона на съвременната американска архитектура. Тя се намира в Ню Канаан, Кънектикът, САЩ и е построена през 1948-1949 г. Проектирана е от Джонсън за негов собствен дом на терен от 49 акра, който архитектът купува. Къщата е и първата постройка от няколкото, които той изгражда там. Дизайнът на стъкления дом се основава на модерната през 20-те години в Германия идея за „стъклената архитектура“. В една къща от стъкло околният пейзаж съвсем естествено се превръща в нейни тапети. Самият Джонсън заявява, че има къща с „много скъпи тапети“.
Стъклената къща на Филип Джонсън със своите перфектни пропорции, изчистени геометрични форми и леки и гладки повърхности е считана за една от най-брилянтните творби на модерната архитектура. Къщата представлява паралелепипед с дължина 17 м, ширина 10 м и височина 3м. Симетрията и строгостта на сградата се нарушават единствено от обемен тухлен цилиндър, който пробива горната повърхност на къщата. Черни стоманени колони и греди здраво държат на място стъклените стени, в които се отразява външното пространство и чрез които сградата се слива със заобикалящата я природа. Желязната рамка на къщата е леко повдигната над земята и лежи на ниска гранитна основа.
Стъкленият дом се намира на малък хълм и е заобиколен от пейзаж, наподобяващ английски парк от 18 век. Филип Джонсън често определя своя проект като ландшафтен, а не като архитектурен.
Отвътре къщата напомня едностайно помещение, което, въпреки липсата на стени, е разделено на функционални зони. Американският архитект ги нарича „стаи“. Къщата разполага с кухня, дневна, столова, спалня, баня, камина. За разделяне на помещенията Джонсън използва плоскости и шкафове от орехово дърво. Банята се намира в тухления цилиндър, от външната страна на който е разположена камината.
От завършването си през 1949 г. сградата и интериорът й са почти непокътнати. Повечето от мебелите, докарани от нюйоркския апартамент на Джонсън, са проектирани през 1930 г. от Мис ван дер Рое. Всъщност днес емблематичното легло в дневната на Стъклената къща е проектирано от германския архитект специално за Джонсън. В дневната е окачена и картина от 17 век, която се смята, че е нарисувана от френския художник Никола Пусен – „Погребението на Фокион“. Тя е избрана за Джонсън от Алфред Бар-Младши – първият директор на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк (МОМА).
През 1997 г. стъклената къща на Филип Джонсън е включена в Списъка на националните исторически паметници на САЩ, а след смъртта на архитекта през 2005 г. е под закрилата на Националния фонд за съхранение на историческите паметници. Днес домът на Джонсън е превърнат в музей.
Вижте още
Мащабен минимализъм – стоманените скулптури на Ричард Сера
„Виждам пространството като материал. Изобразяването