Наричат го „Кралят на пластмасата“, „Розовият дизайнер“, „Дизайнерът с футуристичен стил“. Както и да го определят, Карим Рашид отдавна е легенда в дизайна. Той има създадени над 3000 предмета, носител е на повече от 300 международни награди за дизайн, работил е в над 40 страни, прекарва голяма част от времето си в самолети на път за някъде. Карим споделя, че е осъзнал мисията си в този живот още когато е бил на 5 години.
Карим Рашид е роден в Кайро през 1960 г. Има египетска и британска кръв. Като дете за кратко живее в Лондон. Израства в Отава. Там се записва да учи архитектура в университета Карлтън, където един от предметите е „дизайн“ и още след първите няколко лекции, Рашид вече е сигурен, че именно това е нещото, с което иска да се занимава. След като завършва индустриален дизайн, заминава за Италия да учи дизайн при Еторе Сотсас, една от най-емблематичните фигури в света на дизайна през 20 век.
Известно време работи за други компании, но през 1993 г. Рашид открива свое собствено студио в Ню Йорк. Там работи по най-различни продукти: интериорни осветителни тела, мебели, модни изделия.
В последните години проявява интерес и към архитектурата. Карим Рашид определя стила си като „чувствен минимализъм“, който цели да създаде позитивно настроение у потребителя и да го накара да се чувства удобно.
Рашид работи в света на дизайна над 30 години. Запитан кое му е помогнало да стигне върха и да се задържи там толкова време, дизайнерът отговаря: „Мисля, че проектите ми винаги са изпреварвали времето. Имам идеи и проекти от преди 20-30 години, които са по-актуални и приемливи днес, отколкото тогава.“
В дизайнерските среди дори съществува една шега (с голяма доза истина), че часовникът на Карим винаги показва времето с десет години напред.
Египетският дизайнер е поклонник на белия и най-вече на розовия цвят, който той определя като „оптимистично бяло“.
Нестандартното виждане на Карим Рашид за нещата, наследено от баща му – абстрактен художник, се вижда във всеки негов проект, изпълнен с експлозия от цветове и смайващи, раздвижени форми, създадани с помощта на най-новите технологии.
Проектите му са неизброими, но сред най-известните все пак са lounge зона на Дойче Банк, концепцията за футуристична дневна Sparkle Krib за технологичния гигант LX Hausys, дизайнът на мюнхенския магазин на Fun Factory, хотел Nhow в Берлин и др.
Карим Рашид често изнася лекции в университети на тема промишлен и вътрешен дизайн. Пише и статии, отразявани в най-значимите американски и международни списания посветени на дизайна и архитектурата.