Базиликата на Божията майка в Кот д`Ивоар – чудеса и абсурди
Ако някой ви попита къде се намира най-голямата християнска религиозна сграда в света, вероятно ще се поколебаете между Рим, Париж, Лондон или пък Москва. Но едва ли ще си помислите за Африка.
Невероятно, но факт – именно в една от най-бедните африкански страни на 10 септември 1990 г. папа Йоан Павел II освещава Базиликата на Божията майка. Храмът е построен в столицата на Кот д`Ивоар Ямусукро между 1986 г. и 1989 г.
А защо в Ямусукро? Отговорът едва ли ще учуди някого – това е родният град на първия президент на Кот д`Ивоар Феликс Уфуе – Боани, който управлява страната от 1960 г. до смъртта си през 1993 г. 23 години след началото на неговото управление, столицата на африканската държава е преместена от Абиджан в Ямусукро, като Абиджан остава най-големият град в Кот д`Ивоар.
Строителството на Базиликата започва на 10 август 1985 г. Тя е проектирана от ливанския архитект Пиер Фахури . От пръв поглед е видно, че проектът, и особено куполът, е заимстван от Базиликата Св. Петър във Ватикана. В строителството на сградата е използван италиански мрамор. Базиликата може да се похвали и с най-голямата витражна площ в света – използвани са 8500 кв.м френско стъкло.
Но рекордите на религиозния храм не спират дотук. Височината на купола е 158 м, диаметърът му е 90 м, а теглото – 98 000 тона (куполът на базиликата Св. Петър е с височина 115 м и диаметър 41 м).
Площта на религиозния комплекс е 30 000 кв. м, като самата базилика може да побере 7000 седящи и 11 000 правостоящи богомолци и дава възможност за провеждане на литургии и други религиозни събития, на които да присъстват над 100 000 човека. С тези размери и възможности Базиликата на Божията майка влиза в Рекордите на Гинес като най-голямата църква в света.
Интересен факт е, че изпълнението на нейния купол (най-големият създаван някога), е поверено на основаната от Густаф Айфел компания „Eiffel Constructions Métalliques“.
Религиозният храм е пълен с колони с различни размери. Някои от по-малките са част от структурата на Базиликата, други са декоративни като в тях са разположени асансьори, дъждопреносни системи и др. Вторият етаж на храма и куполът се поддържат от тройна колонада от 48 колони в дорийски стил и 12 импозантни колони в йонийски стил, представляващи 12-те апостола. Всяка от тези колони е с височина 30 м и диаметър 3 м.
Седем хилядите червеникави пейки в храма са направени от африканското дърво ироко.
Има няколко впечатляващи абсурда, свързани с Базиликата. Тя е построена в един от най-бедните райони на Кот д`Ивоар – страна, в която католиците са едва около 30% от населението. Президентът на страната Уфуе – Боани я подарява на Ватикана, още докато се строи, т.е. тя е африканска собственост на Ватикана, а не на населението или на държавата Кот д`Ивоар. Базиликата се администрира от Ордена на полските Палотини за сумата от 1.5 млн. долара годишно. По време на традиционните религиозни служби, в Базиликата има не повече от няколкостотин човека.
Трябва да се отбележи, че Папа Йоан Павел II се съгласява да освети Базиликата при условие, че до нея бъде построена болница. Лечебното заведение става факт през 2015 г. – цели 25 години след освещаването на храма.