Коулун Хонконг

Коулун: историята на едно от най-населените места на земята

Крепостният град Коулун, известен още като „Градът на мрака“ възниква като китайски военен лагер през 12 век по време на управлението на династия Сун. Първоначално служи за контрол над намиращите се в близост солни мини.

©SCMP

В продължение на векове там почти нищо не се променя. И така е до 1989 г., когато Хонконг e отдаден за ползване на Великобритания. Коулун, който се намира точно на границата, остава под китайско влияние. Правителството обаче не се заема с това да развие мястото. И през годините то се превръща в лабиринт от тесни улички и многоетажни сгради, построени без планиране или разрешение.

447774784_122162955050197909_7860974951809121619_n
SCMP2
©SCMP

През 30-те години на миналия век Коулун вече е под контрола на брутални мафиотски групировки (триадите) и се превръща в епицентър на нелегална, престъпна дейност: проституция, наркотици, хазарт.

©Си Ю

Въпреки своята неголяма площ, общо 2.6 хектара (26 000 кв.м), Коулун се превръща в един от най-гъсто населените райони на Земята. Хората буквално живеят един върху друг: все пак на тази площ живеят около 35 000, а според някои дори 50 0000 човека. Населението на Коулун нараства особено много след края на японската окупация на Хонконг по време на Втората световна война, като към мястото се стичат основно бежанци от подновената Китайска гражданска война (1945-1949).

Illegal water pipes at the Kowloon Walled City. 06OCT77 SCMP/C. Y. Yu
©Си Ю
The Kowloon Walled City is a no man's land and not subject to Chinese and British administration. With its labyrinth of criss-cross lanes and blind alleys, it  is also an eyesore. Electricity cables can be seen dangling dangerously from buildings and water supply is a major cause of complaint for its estimated 30,000 residents. There are only four standpipes in the area and residents want two more to be installed. SCMP/ Chan Kiu
©Чан Киу

През 60-те години в Коулун тече интензивно строителство като нови модулни структури се изграждат върху съществуващите стари. Броят на сградите нараства до 300. Градът достига максималния си размер през 70-те и 80-те години, когато е наложено ограничение в строителството, т.е. не можело да са повече от 13-14 етажа, за да не се пречи на полетите от летище Кай Так.

Signboards of unregistered dentists packed the streets in the Kowloon Walled City. SCMP/Wan Kam-yan
©Уан Кам Ян
SCMP1
©SCMP

За да се съберат повече хора, обикновено сградите се строят с апартаменти, чиято площ е около 23 кв. м., а на покривите е пълно с антени, простири, водни резервоари, даже и боклуци. Но покривите се превръщат и във важно социално място, където хората се събират да си поговорят и да си починат. Сред другите проблеми на Коулун са звуковото замърсяване от летището, наличието на само осем водопровода за целия анклав, уличките с ширина от по 1-2 метра, липсата на улично осветление, а и на слънчева светлина, достигаща до най-ниските етажи.

©SCMP

Жителите на Коулун живеят в свой собствен малък свят. В града се появяват фабрики, по-инициативните развиват успешни малки бизнеси. Появяват се социални и благотворителни групи, търсещи начини да подобрят живота в града-гето.

SCMP3
©SCMP
457212504_533432255913612_586654736900905287_n
© Грег Жирар

Дълго време властите си затварят очите за случващото се там. През 1993 г., след връщането „де юре“ на анклава от Китай на Великобритания,  е взето решение  градът-крепост да бъде разрушен. Срутването му отнема около година. На негово място през 1995 г. е създаден парк, станал символ на прехода към нов етап в развитието на Хонконг. Някои исторически артефакти от крепостния град са запазени като напр. старинната административна сграда „yamen” и останки от южната порта на града.

Разрез на блок в Коулун, направен от художника Хитони Терасава

Коулун, намира място и в кино изкуството, като много, основно хонконгски, филми са снимани в него.  Крепостният град е използван и като сцена на боен турнир във филма „Кървав спорт“ (1988) с Жан-Клод Ван Дам. А през 1993 г. част от филма „Криминална история“ с Джеки Чан е заснет в по това време вече изоставения град, като са заснети реални експлозии на сгради, тъй като по това време се случва разрушаването на Коулун. Смята се и, че сценографията на „Блейд Рънър“ (1982) на Ридли Скот също е вдъхновена от уникалния по своему град.